Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus: Teater! päästke meie

Autor/allikas: http://www.youtube.com/watch?v=KO8xm5KQzo8

Ugalas esietendunud Peter Quilteri komöödia "Eesriie avaneb!" on üldmuljes nagu näidendi-vanaema Betty poolt usinalt, aga valesti kokku traageldatud tuluõhtu reklaamplagu, kus hüüdlausest "Päästke meie teater!" saab "Teater! päästke meie".

Peter Quilter “Eesriie avaneb!”

Lavastaja: Madis Kalmet
Kunstnik: Jaanus Laagriküll
Osades: Luule Komissarov, Terje Pennie, Vilma Luik, Kadri Lepp, Marika Palm
Esietendus Ugalas 20. septembril

"Eesriie avaneb!", näitemäng ühe lagunenud teatrimaja päästmisaktsioonist, sobis nagu rusikas silmaauku avama kohe-kohe remonti mineva Ugala hooaega ja teenis esietendusel ohtralt naerupahvakuid ning tulise aplausi. Näitemängu valik on vahvalt eneseirooniline. Soe vastuvõtt andis tunnistust, et kohaliku vaataja jaoks on leitud õige võti. Lavastaja Madis Kalmeti ega näitlejate jaoks ei ole seekordne komöödia siiski teetähis.

Madis Kalmeti lavastus meenutab pisut tema ülimenukat ja detailitäpset "Titanicu orkestrit" – seegi on kurblik komöödia üsna üksikutest ja hädas inimestest. Seekord on neiks viis naist, kes peavad üheskoos elu sisse puhuma lagunenud teatrimajale.

Paraku on algmaterjal, Peter Quilteri näitemäng, lihtsustatud ja didaktiline lugu, kus autor ei tundu usaldavat vaataja mõtlemis- või kujutlusvõimet ning laseb tegelastel mitu-setu korda lahti seletada, et lavaloo eesmärk on inimesed koostöö ja teineteisemõistmiseni viia.

Ka lavastaja pole suutnud loost päriselu ja pärisinimesi välja võluda ning nõnda on laval segu poolikutest karakteritest ja paksu värviga karikatuuridest. Tõsi, Luule Komissarovi kehastatud ürgvanaema Betty puised ilmumised ning peaaegu dementsena mõjuv liikumatu näoilme tõmbasid saali käima ning teenisid naerupahvakuid ja vaheaplause. Iseasi, kas see on päris see, mida lavastaja kätte saada tahtis.

Küsitavaks jäi ka ainus põhimõtteline lavastajapoolne tekstimuudatus, kus hüljatud ja elus pettunud pereema Pam Liza Minelliks kehastub ja sõnagi suust ei saa. Ugalas suudab Pam (Terje Pennie) võluvalt "Kabaree" salmi ära laulda ja vajub alles siis kokku. Tuluõhtu läbikukkumise totaalsus muutub sellest lahendusest kuidagi lahjemaks.

Ent lõpuks tahaks ikkagi kasutada Mikk Mikiveri sõnu: "Untsu võib ikka minna, selle eest ei ole keegi kaitstud. Aga seda ei tohi karta." "Eesriie avaneb!" ei ole Madis Kalmeti viimaste hooaegade ülivõrdeid teeninud lavastuste tasemel, aga alati ei saa iseendast kõrgemale hüpata. Peaasi, et ebaõnnestumise kartuses ei jäetaks tegemata.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: