Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõnu Trubetsky bändist, sünnipäevast ja Ukraina kriisist

Tõnu Trubetsky.
Tõnu Trubetsky. Autor/allikas: Harri Rospu

25. oktoobril tähistab Eesti läbi aegade populaarsemaid bände Vennaskond kolme kümnendi täitumist kontserdiga Rock Cafes.

Koos juubilariga, nagu pressiteates kirjas, astuvad laupäeva õhtul lavale Telly Addicts ja Irwin Art Project. Lisaks on püünele oodata arvukalt Vennaskonna endiseid liikmeid.

Kultuuriportaal kirjutas Vennaskonna lauljale Tõnu Trubetskyle paar ajakohast küsimust ja end anarhistina määratlev poeet kirjutas vastused (kirjaviis muutmata).

Kõigepealt, Tõnu, palju õnne Vennaskonnaga uue verstapostini jõudmise puhul!  Aga väike õiendus ka kohe - sul endal oli juubel, 50, mullu, aga kas 30 pole lihtsalt ümmargune? Kuigi, olen nõus, väga auväärne number ühe üksuse jaoks. Mille põhjal valisid Vennaskonnale kaasesinejad,  bändid Telly Addicts ja Irwin Art Project? 

Telly Addicts on suhteliselt uus bänd. Valisin selle, kuna see on minu arvates üks paremaid bände siinmail ja võib-olla ka Maailmas.  Irwin Art Project sai valitud sellepärast, et Irwin Art oli meie 1. kontserti organisaator ja conferencier. 

On Vennaskonnalt tähtpäeva raames jõuluks midagi välja tulemas? 

Me otsustasime Vennaskonna 30. aastapäevaks välja lasta palju Vennaskonna vanu albumeid LP-dena (vinüülplaatidena). Tänaseks on LP-dena ilmunud Rigas Kaos (1987), Rockpiraadid (1992) ja Vaenlane Ei Maga (1993). Jõuluks on ilmumas järjekordne LP. Milline, jääb esialgu saladuseks. 

Tõnu, sina kui Leedu suurvürstide ja Trubetskoide järeltulija, sul on ehk ka ajalooline õigus arvata midagi sündmustest Ukraina regioonis? On sul mõte mingist lahendusest selles kriisis? 

Lahendus oleks selles, kui vanad väikesed vürstiriigid (kaasa arvatud Trubetsk, mis asub selles kolmnurgas, kus tänapäeva Valgevene, Ukraina ja Venemaa piirid kokku puutuvad, ja mis oli iseseisev vaheaegadega kuni 1644) saaksid uuesti iseseisvaks. 

Vennaskond pole vist tõesti pelgalt bänd, vaid midagi enamat. Kuidas sulle tundub, kas laupäeval Rock Cafes on lihtsalt kontsert või on see midagi enamat? Religoosne kogunemine? 

Ma arvan, et religioosne oli see pigem 30 aastat tagasi, tänapäeval on see lihtsalt kontsert. Veidi infi: 

23. oktoobril 1984 toimus Tallinna 49. Keskkoolis punk-kontsert, kus esinesid ... (Kolm Punkti), Vennaskond, Velikije Luki, Welders, Metallist ja M. O. T. T. ning mille korraldas seltsimees Aladdin Eesti esimesest punk-bändist Sm. Aladdin & Lord McIntosh. Kolme esimese bändi jaoks oli tegemist esimese kontsertiga, ... jaoks ka viimasega. Vennaskond esines koosseisus: Tõnu Trubetsky – vokaal, Teet Tibar aka Tips – gitarr, Marco Rüütel – gitarr, Tarmo Kruusimäe – bassgitarr, Andrus Lomp – trummid. Velikije Luki esines koosseisus: Ivo Uukkivi aka Munk – vokaal, Villu Tamme – gitarr, Kuldar Hansdin – gitarr, Raivo Pilt – bassgitarr, Raik Kuusemets – trummid. Heavy bänd M. O. T. T. esines koosseisus; Olev – laul, Hendrik Sal-Saller – gitarr, Margus Ristmets aka Clint – gitarr, Argo Tanipere aka Arx – bassgitarr, Sven Tool – trummid. 
 
Kalev Lehola: 23. oktoobril käisin Marja poistega 49. Keskkoolis pungipeol kuulamas Vennaskonda ja Velikije Lukit. Nende bändide eest anti või kõik ära, peaasi, et kuulata sai. Vennaskonna laulja Tõnu Trubetsky ja kitarrist Teet Tibar olid siis juba tegijad mehed. Me vaatasime neid altpoolt ülesse. Nad olid nagu meie kõigi ebajumalad või iidolid. Olime vaimustuses, nagu näeksime oma lemmik Lääne bändi. Laulja võis sülitada või oksendada publikumile, aga ikkagi oli see püha. Mulle jäid tookord meelde need mitusada miilitsat, kes rahvast pehmelt öeldes kooli peaukse eest eemale tõrjusid kumminuiadega ja käeraudadega. Lõpuks litsuti punkareid ning rockereid sidrunisse ja veeti Laari menti. Lõpulugu «Me usume Anarhiasse!» jäi nagu punkide hümn meid tükiks ajaks kummitama. Seal oli miilitsaid vast veel rohkem, kui viimasel Generator M-i kontserdil kaks aastat tagasi.
 ME USUME ANARHIASSE! 
 
Ava oma 
Hing ja keha! 
Sina mida- 
Gi ei pea! 
 
Siis sa oskad 
Vahet teha, 
Mis on halb ja 
Mis on hea. 
 
See on sinu 
Õigusteadus, 
Mis on sinu 
Vere sees. 
 
Sina oled 
Ainus seadus, 
Iseenda 
Peremees. 
 
Need, kes heida- 
Vad sind alla, 
Keelavad ja 
Käsivad, 
 
Lõpuks oma 
Käsud alla 
Neelavad ja 
Väsivad. 
 Me usume Anarhiasse 
 
Sõnad: Tõnu Trubetsky 
Muusika: Tarmo Vee & Tõnu Trubetsky 

 

 

 

 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: