Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti kultuuriesindajad välismaal: Liisa Ojaveer, Helsingi

Kultuuriportaal küsis kõigilt Eesti kultuuriesindajatelt välisriikides, millised olid nende lõppenud aasta suurimad ettevõtmised ning mida plaanitakse alanud aastaks. Kokku on meil seitse riiklikku kultuuriesindajat, lisaks kaks Eesti Instituudi oma. Täna valgustab oma tegemisi Liisa Ojaveer Helsingist. 

Teater oli kahtlemata 2014. aasta Eesti kultuuri lipulaev Soomes. 4.-10. augustil toimus Tamperes Põhjamaade suurim rahvusvaheline teatrifestival “Tampereen teatterikesä”, kus Eesti teater osales mahuka programmiga “Case Viro”, mida koordineerisime koos Eesti Instituudi esindusega Soomes. Avamistseremoonial osalesid mõlema riigi kultuuriministrid. Põhiprogrammis oli neli Eesti etendust: NO99 “Suur õgimine”, Rakvere teatri “Köök/Keittiö”, Cabaret Rhizome’i “Mutantants” ja R.A.A.A.Mi “Tühermaa”.

Festivali kõrvalprogrammis linastus NO99 film “Kust tuleb tolm ja kuhu kaob raha” ning toimusid Piip ja Tuut teatri lasteetendused ning Vaiko Epliku ja Eliidi kontsert. Koos Eesti Teatriagentuuriga korraldasime Eesti uuema draama tutvustuse. Nii mahukas Eesti-Soome teatrikoostöö on esmakordne ja seda suurem rõõm on väljamüüdud etendusetest, suurest meediahuvist ja positiivsest tagasisidest. Festivali meeskond pidas Case Virot väga õnnestunuks ja tõstis Eesti programmi esile kõikides avalikes esinemistes.

Lisaks Tampere festivalile oli ka teisi märkimisväärseid teatriprojekte – 2014. aastal parima Soome teatri tiitli võitnud Viiruse teatril on suur rahvusvaheline projekt „Meeting the Odyssey“, kus osales NO99. Etendust „Memories of Life“ esitati Eestis ja Soomes, projekt jätkub kuni 2017. NO99 osales Stage festivalil Helsingis etendusega „Kolmapäev“. Vanemuise teater andis külalisetendusi (“Rehepapp”, “Haldjakuninganna”) Soome Rahvusooperis. Kolme teatri koostööprojekt (Rakvere, Telakka ja Juko) oli ülimenukas, Rakvere teatri etendused “Köök/Keittiö” olid kõik väljamüüdud ja said väga hea arvustused.

Muusika. Eesti muusikud andsid saatkonna kaaskorraldusel mitmeid kontserte, esindatud olid pea kõik muusikavaldkonnad klassikast-pop/rockini (ERSO, Filharmoonia Kammerkoor, Mari Kalkun ja Runorun, Vaiko Eplik ja Eliit jpt). Aktiivselt pidasime läbirääkimisi ning sõlmisime kokkuleppeid muusikafestivalidel osalemiseks 2015. aastal. Saatkonnas toimus Eesti muusikat ja muusika-aastat tutvustav kontaktüritus ja kontsert, kus olid kohal pea kõikide Eesti ja Soome olulisemate muusikaorganisatsioonide, festivalide ja orkestrite esindajad.

Film. Eesti Vabariigi 96. aastapäeva tähistasime seekord filmiõhtuga. Helsingi kinos K-13 linastus Hardi Volmeri film „Elavad pildid“. Koos Gruusia saatkonnaga korraldasime samas kinos Zaza Urušadze filmi „Mandariinid“ linastuse.

Koostöö kahe peamise Soome filmifestivaliga – DocPoint ja Rakkautta & anarkiaa – on jätkuvalt hea. 2014. aasta festivalidel osales rekordarv Eesti filme ja mitmel neist oli see rahvusvaheline esilinastus. Rakkautta & anarkiaa festivalil korraldasime koos Eesti Instituudiga traditsioonilise Eesti klubi programmi, kus näitasime tudengifilme ja kontserdi andis Curly Strings. Euroopa põhjapoolseimal filmifestivalil Midnight Sun Festival Sodankyläs osales Veiko Õunpuu film “Free Range”, tegemist on täiesti omanäolise festivaliga, millega loodame kindlasti koostööd ka edaspidi teha. Euroopa filminädalatel Helsingis oli kavas Ilmar Raagi “Kertu”.

Kirjandus. Saatkonnas korraldasime Tõnu Õnnepalu „Mandala“ esitluse, suursaadiku residentsis toimus kaks kirjandusõhtut: oma loomingut tutvustasid luuletaja Kristiina Ehin ja Kirjandusmuuseumi direktor Janika Kronberg. Eesti kirjanikud esinesid edukalt raamatumessidel. 2014. aastal oli Turu raamatumessil esmakordselt Eesti osakond, mille programmi koostasime koos Eesti Majaga.

Kunst. Kunstikoostöö vajab arendamist, esmased läbirääkimised koostööprojektide osas pidasime Fotokunstimuuseumi ja Helsingi Kunstihoonega (Taidehalli). Saatkonna kaaskorraldusel toimusid järgmised näitused: Jaanika Peerna Espoo linnagaleriis, Arne Maasiku fotod Laterna Magica galeriis Helsingis, arhitektuurifoto näitus ja Anu Raua vaibad saatkonnas, Loviisa Kunstikeskuses ja Tampere Linnagaleriis ning Kristi Kongi maalid Ortoni galeriis Helsingis.

Liisa Ojaveer, Eesti kultuuriesindaja Helsingis

Toimetaja: Mari Kartau

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: