Gorki "Põhjas" sai Rakvere teatris uue hingamise ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

Rakvere teatris mängitakse Maksim Gorki "Põhjas". Enam kui sada aastat vana lugu on saanud uue kuue ja hingamise Soome lavastaja Jussi Sorjaneni sule ja käe läbi.

Jussi Sorjanen on asendanud vaeste öömaja kruiisilaevaga. Sel laeval on võimatu olla, kuid sealt lahkuda pole samuti võimalik, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Nii lapsed kui ka vanainimesed võivad olla üksildased ja kõik seal vahepeal. See ei tähenda, et elatakse üksi ja ei näe teisi inimesesi, see võib olla üksinduse tunne. Üksinda inimeste keskel," selgitas Sorjanen.

Gorki tekst on sünge, naljakas, vägivaldne, lärmakas ja vaikne. See on tulvil tugevaid kontraste, paeluvaid inimesi ja pinget. Lavastamise käigus on Maksim Gorki tekstile Gorki vaimus lisa kirjutanud ka lavastaja ise.

"Siin on teemad, millega on igaüks elus puutunud - üksindus, ummikusse jooksmine, põgenemine, valikud, mida teha ja kuidas teha ja kuhu üldse edasi ja väga palju selliseid valusaid teemasid, millesse me ise satume," rääkis Natali Lohk.

Iga teatrikülastaja saab koos piletiga kaasa internetilingi, mille kaudu avab Jussi Sorjanen "Põhjas" loomise tausta ja saab tutvuda lavastajat mõjutanud muusika, raamatute ja filmidega.

Koostöö Rakvere ja Soome teatrite vahel on kestnud juba mitmeid aastaid. Tampere Telakka teatriga toodi 2013. aastal lavale kolm rahvusvahelist lavastust: "Köök/keittiö" Rakvere Teatris, "Kullervo" Vanha Jukos ja "Petroskoi" Telakkas. Kolme teatri koostööprojekt pälvis aastal 2013 Soome riikliku kultuuripreemia.

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: ETVHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: