Arvustus. Läbu kruiisilaeval ehk mis puutub siia Gorki? ({{commentsTotal}})

Lavastus
Lavastus "Põhjas" Autor/allikas: Jaanus Laagriküll

Uuslavastus

Maksim Gorki "Põhjas"
Lavastaja: Jussi Sorjanen
Kunstnik: Jaanus Laagriküll
Osades: Madis Mäeorg, Toomas Suuman, Kaili Närep, Natali Lohk, Anneli Rahkema jt.
Esietendus 26. märtsil Rakvere Teatris

Rakvere Teatri uuslavastust "Põhjas" seovad Maksim Gorki klassikalise näitemänguga vaid pealkiri ja tegelaste nimed. Loo sisu ega konflikt lavale ei jõua.

Ja asi pole üksnes või peamiselt selles, et lavastaja Jussi Sorjanen on välja kärpinud näidendi lakmustegelase, kummalise Lukaa, kes saabub ühel päeval eluheidikute maailma, pöörab seal suhted ja suhtumised pea peale, ning kaob sama kummituslikult nagu ilmuski. Kindlasti võib “Põhjas” lavastada ka ilma Lukaata, ilma lootuseta ja selles pettumiseta. Niisamuti nagu on lavastaja õigus tuua tegevus 19. sajandi lõpu vaesteöömajast 21. sajandi alguse odavale kruiisilaevale.

Kahjuks ei paku soome lavastaja Gorki ülesehitusele väärilist aseainet ja laval esitatakse lugu, milles puudub kese ja dramaatiline areng. Vaataja ees on lõputult korduvad olupildikesed eluheidikute argipäevast, kus midagi ei muutu. Läbu-karaoke-peksmine-ropendamine. Ja nõnda üha uuesti.

Kord sajab kõrgusest helevalgele lavapõrandale hirmsa kolina saatel kümneid plastmassplaskusid. Siis peksab keegi loomajõuga vastu maad tühja kohvrit. Vivaldi “Aastaaegade” saatel käib naturalistlik naistekätš. Paraku on kogu see väline ekspressiivsus põhjendamata. Neil tegevustel puudub sisu, nad ei jutusta lugu, ei ava karaktereid, ei loo atmosfääri. Ja sestap mõjub asjade loopimine totakalt ja ropendamine ropult. (Õnneks ei ole kedagi sunnitud seekord end alasti võtma.)

Kannatavad muidugi näitlejad. Neil pole rolle, mis kuidagi areneksid ega lugu, mis kuhugi liiguks, on vaid lavastaja egotrip ja kohustus see kapustnik lõpuni vedada. Aga kui halva mängu juures ikkagi nõudlik olla, siis kõnetehnika lõtvus ja ebamäärasus häirisid kohati küll. Elutõde on elutõde, lavatõde on vindiga. Ja naturaalsed lava-joobnud ei ole tavajoobnud - nagu Theatrumi “Joobnud” väga veenvalt tõestas. Lavajoodikud peavad artikuleerima.

Aga mis puutub siia Gorki? Ei puutugi. Neil läbupiltidel on ilmselt rohkem ühist laupäevaõhtuste poissmeestepidudega Tallinna vanalinnas kui vene klassikuga.

Vaata rohkem fotosid lavastusest ( autor: Jaanus Laagriküll)

Toimetaja: Tõnu PedaruHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: