Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kuraator: isegi tänapäeval on savi asendamatu

Andrius Janulaitis, 2014
Andrius Janulaitis, 2014 Autor/allikas: Tallinna Kunstihoone

Kohila Rahvusvahelise Keraamikasümpoosioni ainulaadsest puupõletuskeraamika kogust on näitusele „Tule lummuses“ Tallinna Kunstihoones valiku teinud Soome kuraator Pekka Paikkari.

2015. aastal täitub 15 aastat Kohila Rahvusvaheliste Keraamikasümpoosionite korraldamisest Eestis. Kõik sümpoosionid on toimunud Kohilas, Tohisoo mõisas ja nende keskmeks on mõisapargis asuv unikaalne anagama-tüüpi puudega köetav keraamikapõletusahi, mis on Baltimaade suurim omataoline. Osalejad valmistavad suuremõõtmelisi keraamilisi skulptuure, neist vähemalt üks jääb Eesti Keraamikute Liidu kollektsiooni. Nii on 15 aasta jooksul loodud ainulaadne keraamiliste skulptuuride kogu, mis laiendab märkimisväärselt traditsioonilise keraamika piire.

Näitus „Tule lummuses“ Tallinna Kunstihoones tutvustab kuraator Pekka Paikkari valikut kogu kollektsioonist, et teadvustada laiemalt sellise omanäolise kogu olemasolu ja puupõletust kui arvestatavat võimalust tänapäeva kunstiloomeks. Kuraatori sõnul on tegemist erilise keraamikakoguga, millesarnast ei leidu ei Soomes ega ka teistes Skandinaavia- ega Baltimaades.

“Isegi tänapäeval on savi asendamatu. Saviga saab isoleerida, vett puhastada, ehitada kõvu ja kestvaid elemente. Keraamikast saab teha kõike motoriosadest ja kiududest kuni kosmosesüstiku plaatideni,” loetleb kuraator Pekka Paikari keraamika kaasaegseid võimalusi. “Savi on materjal, mis muudab tootmisprotsessis oma kuju, alustades pinnasest kuni voolitud vormideni. Vormimine, voolimine, kahandamine, kuumutamine ja glasuurimine on vajalikud sammud savi muutmisel keraamikaks. Neid tehnikaid on kasutatud tuhandeid aastaid ja neil on ikka tähtis osa meie kaasaegses maailmas.”

Keraamikasümpoosion ühendab iidse puupõletustraditsiooni ja moodsa vormiga skulptuurid. „Ajalooliselt on puupõletust kasutatud põhiliselt tarbenõude tootmiseks ja see traditsioon jätkub ka tänapäeval, kuid nii mõnedki kunstnikud ja rahvusvaheliselt tunnustatud keraamikakeskused kasutavad puupõletust ka skulpturaalse keraamika valmistamiseks. Tuli on siin ühendavaks elemendiks, omamoodi sillaks ürgse traditsiooni ja moodsa kunsti vahel,“ selgitab Külli Kõiv Eesti Keraamikute Liidust.

Alates 2001. aastast on ahjumeister Andres Alliku algatatud rahvusvahelistel keraamikasümpoosionitel Kohilas osalenud 158 kunstnikku – nii keraamikuid kui ka skulptoreid, oma erialal laiema tuntuse saavutanud kunstnikud või noored talendid – 25 riigist. Erialainimeste seas on Kohila keraamikakeskus kõrgelt hinnatud, olles oluline lüli üleilmses keraamika-alases võrgustikus. Igal aastal pärast sümpoosioni lõppu esitletakse oma töid vabaõhunäitusel, kollektsiooni uuemat osa eksponeeritakse iga viie aasta tagant suuremal ülevaatenäitusel Tallinnas. Näitused on toimunud Rotermanni Soolalaos (2005) ja Rüütelkonna hoones Toompeal (2010). 2015. aastal tutvustame kogu kollektsiooni 15 aasta jooksul loodud parimaid teoseid.

Näitusel osalevad: Ray Chan, Serkan Gönenç, Kaupo Holmberg, Marc Lancet, Priscilla Mouritzen, Olga Shelepova, Alex Clinthorne, Leena Juvonen, Inna Rusadze, Michael Stephan, Eric Knoche, Õnne Õunap, Kazuya Ishida, Jurgita Jasinskaite, Ayano Ohmi, Rave Puhm, Agne Semberaite, Claude Aussage, Jelena Branovitskaja, Kristin Orav, Andrius Janulaitis, Laura Põld, Sergei Suharev, Gunilla Dovsten, Daniel Johnston, Kate Johnston, Kauri Kallas, Egle Paksyte, Kaie Pungas, Heidi Aulikki Puumalainen, Elīna Tītane, Ingrid Allik, Alexander Gladky, Audrius Janusonis, Karin Kalman, Pēteris Martinsons, Külli Kõiv, Aigi Orav, Jaak Soans, Ilze Emse-Grinberga, Risto Hämäläinen, Jeng-dao Hwang, Imants Klīdzējs, Rūta Šipalytė, Tomasz Niedziόłka, Yukinori Yamamura, Brian Benfer, Elżbieta Grosseová, Catharina Kajander, Lauri Kilusk, Normunds Laņğis, Neil Hoffmann, Annika Teder, Arina Ailincai, Darius Barcas, Inese Brants, Haja Eist, Jane Jermyn, Krzysztof Rozpondek, Anatoli Borodkin, Sergei Isupov, Richard Spiller, Anna Specylak, Meri Wells, Nanako Kaji, Jānis Kupčs, Dainis Pundurs, Ülle Rajasalu, Kärt Seppel, David Stuempfle, Kamila Dziedzic, Nelli Isupova, George McCauley, Alicja Patanowska, Jan Ǻke Andersson, Māris Grosbahs, Janice Hunter, Figen Işıktan, David Jones, Adil Writer, Urmas Puhkan, Elsa Naveda

Pekka Paikkari (1960) on Soome skulptor ja disainer. Töötanud alates 1983. aastast Arabia keraamikatease disaineri ja kunstnikuna. Koostööd teeb ka arhitektidega, 2015 valmis 10meetrine avalik skulptuur Lampa majas Helsinkis. Paikkari on Soome skulptorite Liidu liige ja osalenud enam kui 200 näitusel üle maailma.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Tallinna Kunstihoone

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: