Tõnu Karjatse filmikomm: poliitiliselt sama leige nagu 20 aastat tagasi
Uus film kinolevis
"Võimatu missioon: Salajane rahvas" ("Mission: Impossible – Rogue Nation")
Lavastaja: Christopher McQuarrie
Osatäitjad: Tom Cruise, Simon Pegg, Jeremy Renner, Paula Patton, Ving Rhames, Sean Harris, Alec Baldwin, Rebecca Ferguson
"Võimatu Missioon" ehk "Mission Impossible" on 1960ndate lõpu telesarjast kinno kolinud sari, mis on jõudnud juba viienda filmini. Sarja lähim võistleja on salaagent Bourne, kellest on seni vändatud neli filmi, kaugeim aga anglo-ameerika spioonifilmide klassika James Bond, kelle seiklustest viimane jõuab kinno sel sügisel.
Õigupoolest polegi suurt vahet, mitmes "Võimatu missiooni" osa parajasti käsil on, sest ajapikku ühtlustuvad selle sarja lood üheks, kus on üks kangelane ja enam vähem muutumatu tegevusskeem. Salaorganisatsioon IMF (mitte segi ajada Rahvusvahelise Valuutafondiga) salaagent Ethan Hunt (Tom Cruise) on vastakuti korrumpeerunud riigijuhtide või vaenulike salaorganisatsioonidega, milleks antud juhul endise luuretöötaja asutatud Sündikaat (see on ka esimene kord "Võimatu missiooni" kinosarja ajaloos, mil esile kerkib algses telesarjas esinenud Sündikaat). Agent Huntil, kes tihti oma ülesandega üksi jääb, tuleb täita järjekordne võimatuna näiv ülesanne. Seekord tuleb tal tõestada, et maailmas terrorit külvav Sündikaat on olemas ja see hävitada, et päästa seeläbi ka iseend ning oma seltsimehi.
Praeguseks 53-aastane Tom Cruise on pealtnäha sama heas vormis nagu oma esimese missiooni-filmi ajal 20 aastat tagasi. Hunt/Cruise sooritab peadpööritavaid kaskadööritrikke õhkutõusval lennukil või Viini ooperis lavadekoratsioonidel kõlkudes, võitleb endast tugevamate vastastega ja tõestab, et 50 eluaastat pole heale näitlejale mingi piir. Tõsi, Ethan Hunti roll oma füüsilisusega ei jäta palju ruumi Cruise’i karakterikujundusoskusele, kuid Hunt on üks Cruise’i loodud ja tema külge kinnistunud tegelaskujusid ning sellest tuleb tal ka kinni hoida. Võimatu oleks ette kujutada "Võimatut missiooni" Cruise´ita, sama mõeldamatu oleks agent Bourne’i sari sealse püsipeaosatäitja Matt Damonita. Kui näitleja vorm kaoks, lõpeks ka sari. Vahetuvate peaosatäitjatega James Bondi selline lõpp ilmselt ei ähvarda, iseasi, milliseks kujuneb maailmapoliitiline taustsüsteem, mis on aluseks ka spioonifilmide tegevustikule.
Ehkki pealtnäha on “Võimatu missioon 5” apoliitiline, on asi vastupidine. See on esimene suurem lääneriikide kassafilm, mille rahastamises lööb kaasa Hiina Rahvavabariik (meediakorporatsioon Ali Baba Pictures) ja seetõttu näemegi aastal 2015 poliitiliselt sama leiget filmi nagu neid vändati 20 aastat tagasi. Äärmiselt teravate vastaseisude ja muutuste ajal on "Võimatus missioonis" endiselt vastakuti lääneriikide endi (Suurbritannia ja Ühendriikide) luureagendid, kes üksteise tagant piltlikult öeldes varastavad.
Filmis ei mainita poole sõnagagi maailmapoliitika Suurt Vaikijat Hiinat, äraarvamatut Põhja-Koread, film eirab Lähis-Ida kriisi ja vaid riivamisi puudutatakse Hiinaga sõbralikes suhetes olevat Venemaad (Hunti esimene missioon filmis on takistada Valgevenest startiva keemirelva lastiga lennuki õhkutõus, mis kuulub tšetšeenidele). Filmi alapealkiri "Salajane rahvas" ("Rogue Nation") käibki luuretöötajate kohta, kelle olemasolust sõltub riikide julgeolek, kuid keda ametlikult ei eksisteeri. "Money talks" on üks show business´i kirjutamata reegleid. Muidugi, võib ju vaielda, kas peaks ootama meelelahutustööstuselt reageerimist päevasündmustele, kuid samas on maailmas praegu toimuv liialt oluline selleks, et seda lihtsalt eirata. Pealegi, film on propagandavahend ja seda on totalitaarrežiimid juba ammu ära tabanud.
"Võimatu missiooni" lavastus on uhke ja raha on osatud kasutada. Esile kerkib ka tugev naisspiooni tegelaskuju llsa Faust (Rootsi päritolu Rebecca Ferguson), kellest saab Huntile tõsiseltvõetav partner. Arvatavasti on aja küsimus, millal hakatakse väntama spioonisarja naispeategelasega. Stieg Larssoni "Millenniumi" romaanidele tuginenud populaarne triloogia oli märkimisväärne samm selles suunas.
"Võimatu missioon" on üks esimesi märuleid, mis jõuab Eestisse ka IMAX formaadis. Võimendatud pildilise ja helilise lahendusega IMAX annab juba harjumuspäraseks muutunud märuliformaadile esmapilgul üpris palju juurde. Tõsi, kaks tundi on teravdatud vormis põneviku vastuvõtmiseks päris pikk aeg ja esialgne ohhoo-efekt võib filmi lõpupoole hajuda, kuid suurem ekraan, selgem heli ja kirkamad värvid lisavad filmielamusele selle mõõtme, mis kodukinos saamata jääb. Üpris võimsana mõjus IMAX-i ekraanilt ooperilavastuse katke "Võimatus missioonis", tekitades soovi selliseid suurvorme ka IMAX-is nautida.
"Võimatu missioon: salajane rahvas" ei ole suurvorm. Ta on vältimatu sarja ja Tom Cruise’i talendi austajatele, teistele aga pilkupüüdev põnevik, täiskasvanute muinasjutt, väljamõeldud spioonimaailm, kuhu kaheks tunniks pageda ning mis valmistab ette oma vanema venna, James Bondi uue filmi peatse tuleku.
Treiler:
Toimetaja: Madis Järvekülg