Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sügis toob Endlasse Märt Avandi, Meelis Rämmeldi ja Kleer Maibaumi

Märt Avandi
Märt Avandi Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Algaval sügishooajal tutvustab Endla Teater mitmeid uusi tulijaid. Trupiga liitunud Meelis Rämmeld tegi esimese rolli endlalasena juba Enn Keerdi lavastuses „Midagi tõelist“. Samuti näitetrupi uued liikmed Kleer Maibaum ja pealinnast tagasi Pärnusse jõudnud Märt Avandi alustavad proovidega Ingomar Vihmari lavastuses „Tramm nimega Iha“.

Sügishooaja esimene uuslavastus esietendub 10. oktoobril, mil jõuab lavale Lõuna-Aafrika päritolu Athol Fugardi draama „Siin elavad inimesed“. Enn Keerdi lavastus räägib meid kõiki painavast hirmust, et elu läheb mööda meid tõeliselt puudutamata ja et me pole kellelegi vajalikud. Nagu eluski, pehmendavad lavastuse rõhuvat meeleolu humoorikad situatsioonid, eluterve pöörasus ja absurditunnetus. Lavastuses mängivad Carmen Mikiver, Fatme Helge Leevald, Lauri Mäesepp ja Sander Rebane.

Ingomar Vihmari kui Endla Teatri loomingulise juhi esimese lavastusena jõuab Suure saali lavale draamaklassikasse kuuluv „Tramm nimega Iha“ 31. oktoobril. Lavastaja Ingomar Vihmari jaoks on Tennessee Williamsi näidendi keskne telg kirjeldamatu õdedevaheline side, mis kunagi ei katke ning püsib tugevam kui mehe ja naise vaheline suhe. „Just naiselikkuse mahasurumine on viinud maailma praegusesse olukorda – hirmust ja vihast tundmatu vastu surutakse toore jõuga alla kõik, mis ei allu süsteemile,“ arvab Vihmar ning kinnitab, et lavastus võimaldab vaadata ebaõiglust ja võimu kuritarvitamist nii meeste kui ka naiste vaatepunktist. Teda käivitab lootus, et teatri kaudu on võimalik sellelt rattalt maha tulla ning kogu meessoo nimel andeks paluda. Osades mängivad Kleer Maibaum, Kati Ong, Märt Avandi, Priit Loog.

Lavastaja Laura Mets kogub koos dramaturgi Andra Teedega materjali 21. novembril Küünis esietenduva dokumentaallavastuse „45 339 km2 raba“ tarvis, mis räägib vabast Eestist välismaale elama asunud inimestest. „45 339 km² raba” põhineb lahkunud eestlaste intervjuudel, kellelt uuritakse, kuhu nad läksid, miks, kas nad mõtlevad Eesti peale, kas nad tulevad tagasi, kas nad on veel Eesti jaoks olemas.

Endla teater avab oma hooaja 6.septembril Endla Kostüümidraamaga Pärnu Kahe Silla jooksul. Koostöös jooksu korraldajatega kutsutakse huvilisi kostüümijooksule, näitlejad astuvad üles kontsertetendusel, ühineda saab teatrimaja ekskursioonidega ning osaleda teatrigalerii näituse avamisel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: