Arvustus. Motörhead jätkab samamoodi nagu varem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Motörhead
Motörhead Autor/allikas: Facebook

Uus plaat
Motörhead
„Bad Magic“ (UDR GmbH)
6/10

1994. aasta kultuslikus krimikomöödias „Airheads“ leidub stseen, kus heliprodutsendiks maskeerunud politseinikule esitati trikiga küsimus: „Kumb võidaks wrestlingu-matšis, kas Lemmy või Jumal?“ Vastus on muidugi ilmne igale rokilembelisele (mida politseinik selgelt polnud) – Lemmy ongi Jumal. Internetiavaruste muusika-uudistes (ja enamikes Motörheadi arvustustes) on aga viimasel ajal räägitud peamiselt hoopis Lemmy terviseprobleemidest ning tõigast, kuidas ta asendas viskijoomise viinaga. Ligi 70-aastase kähedahäälse vanameistri kohta pole muidugi paha tulemus, eriti kui vaadata tagasi juba 40 aasta pikkusele edukale rock’n’roll-punk-hevimetal karjäärile, millele andis põhiosas võimaluse Lemmy väljalöömine space-proge ansamblist Hawkwind. Lemmy ei pruugi tegelikult olla surematu Jumal, ent imidž on piisavalt grandioosne.

Motörhead bändina on selgelt oma liidri nägu, ilma Ian „Lemmy“ Kilmisterita pole Motörheadi, see on täiesti selge. Lemmy on üks kurioosne kuju ja kindlasti põnev imagoloogilise uurimuse sihtmärk. Vananev ja robustne rokkmuusik, kelle bass löriseb mitmekülgselt ja kaasahaaravalt; kelle kohta võiks kehtida mõiste rokipeer, ainult mitte harjumuspäraselt labases mõttes. Oma karmipoolses rohmakuses on ta jätkuvalt omamoodi stiilne, esindades teatud minevikulist, just nagu tema enda isikus igikestvat žanri ja attitude’i. Motörheadi tuntus, edu ja populaarsus on aga seejuures põnevas vastuolus rokimaailma kunagise „alternatiivsuse“ ideoloogiaga – kuidas ometi olla mässajalikult peavoolu-väline ja samal ajal peavoolu ise esindada.

„Bad Magic“ on Motörheadi 22. stuudioalbum ja kõlab põhimõtteliselt nagu Motörhead ikka – ka seda tõde korratakse enamikes arvustustes. Ansamblil on omaenda selgepiiriline kõla ja siht; väljatöötatud professionaalne valem, mida pole ilmselt tarvis üleliia palju kõigutada ja muuta. Vahest leidub mõni üksik üllatusmoment, nagu ballaadilik „Till the End“ või Rolling Stonesi loo „Sympathy for the Devil“ cover, kuid põhiosa albumist on n-ö „hea“ sellisel moel, nagu Motörhead ikka olnud. Selle nurga alt on bändi arvustamine tõepoolest laias laastus mõttetu, ehkki lõbus tegevus. Nende üldine muusikaline-heliline stabiilsus viib välja tulemuseni, et fännid küllap kuulavad nende albumeid niikuinii - keda aga Motörhead külmaks jätab, seda uue plaadi väljatulek või ükski arvustus oma arvamust märkimisväärselt ei mõjuta. Kellele meeldib, sellele meeldib.

Kitarrikäigud on lihtsad, ent meeldejäävad, ja kitarrisoolod ludisevalt asjalikud, bassigruuv paneb vast pea nõksuma, trummimäng heatasemeline ja maitsekas – album kõlab nagu konkreetne, otsekohene ja vali rock’n’roll, kus kõik oma žanrile kohane. Kuigi mulje võib olla omamoodi ka eksitav, sest rokižanr on ometigi palju laiem ja mitmekesisem nähtus. Niisiis võiks albumi kõlapilti kirjeldada hoopis sellena, kuidas „olla Motörhead“. „Bad Magic“ kõlab nagu ta oleks pärit teisest ajast, mida ta tegelikult ongi – üks esivanemate klassikaline rajutoodang, üldiselt korralik tervik. Midagi üleliia värsket siin ei pakuta, ehkki vanamoelisus võib tänapäeva kiire virtuaalse elutempo juures siiski hetkeliselt värskendav tunduda. Kangekaelselt ei soovi nad muutuda ning eks taolise visa ja stabiilse järjekindlusega ongi muusika-ajaloo legendiks lõppkokkuvõttes saadud.

„Bad Magic“ on solid – seda sõna erinevates tähendustes: kindel, tahke, jäik, monoliitne. Samas ühtaegu konservatiivne, alalhoidlik, piiratud. Kõrgudes monoliidina üle maastiku, ent selle põhjuseks on lõppkokkuvõttes pigem lihtsalt ajalooline prestiiž, mitte albumi eredus või unikaalsus. Mingisugune „ehedus“ selles helikeeles ju peitub, kuid praeguseks on tegemist juba kaubastatud ehedusega, sihipäraselt koostatud professionaalne tootega. Ning „eheduse“ ja „siiruse“ müümine on tänapäeval üks igati edukas äri.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: