Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Juba neljandat korda toimub Priit Pärna nimeline animafilmide festival

Foto: Mate Bach

Neljandat korda toimuv Priit Pärna nimeline animafilmide festival võtab fookusesse režissöör Rao Heidmetsa loomingu. Priit Pärna sünnilinnast Tapalt alguse saanud festival pöörab sel aastal senisest enam tähelepanu maapiirkondade animahuvilistele. Kaheksat filmi programmi näeb rohkem kui 20 paigas üle Eesti.

Festivali peategelane Rao Heidmets lõpetas 1981. aastal Tallinna Tehnikaülikooli energeetika teaduskonna, kuid asus peale seda hoopis "Tallinnfilmi" stuudiosse tööle. Tema käe all on valminud arvukalt rahvusvahelist tunnustust pälvinud filme. Rao Heidmetsa retrospektiiv koosneb kahest eraldi programmist ning toob publikuni 13 vähem ja rohkem tuntud animatsiooni.

Animaator Priit Pärn toob välja, et kahtlemata on ka Heidmetsa filmides olemas sürreaalne moment. "See on üldiselt eesti filmidele omane, et stsenaariumile on suurt tähelepanu pööratud ning et lugu oleks üllatav ja äraspidine, eri nurga alt nähtud." Samas toob ta välja, et on olemas filmitegijad, kelle kõik filmid on mingis mõttes sarnased, kas siis stilistiliselt väliselt või oma rütmi poolest. "Ma arvan, et Rao on väga muutuv filmitegija, tema eri filmid on üllatavalt erinäolised."

Neli aastat tagasi alustas festival ühes kinosaalis, kuid tänaseks on erinevate programmide ja õpitubadega kaetud pea kõik Eesti maakonnad. "Need alafestivalid, mis me oleme ellu kutsunud - selle abil jõuab animatsioon inimesteni palju paremini," ütleb festivali korraldaja Ivar Jurtšenko.

Neljas Priit Pärna animafilmifestival võtab fookusesse Portugali animatsiooni, tutvustab värskemaid Eesti Kunstiakadeemia tudengitöid ning näitab eraldi programmi ka lastele. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: