Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kriitikute hinnangul arvestati Tallinna sadamaala konkursil pigem ärimeeste kui linnaruumi huve

Foto: Porto Franco

Tallinna sadamaala arenduse arhitektuurikonkursil sooviti võidutööna kinnitada juba varem valminud projekt, leiab arhitekt Peeter Pere. Konkursi võitja selgus küll žüriihääletuse tulemusena, kuid arhitektide ja arendaja arvamused lähevad lahku ka küsimuses, kui palju oli žüriis tegelikult arhitekte. Kriitikute arvates on konkursil arvestatud pigem kinnisvaraarendajate ja ärimeeste kui linnaruumi huve.

Eilses "Aktuaalses kaameras" ütles arhitekt Peeter Pere, et Tallinna sadamaala arenduse arhitektuurikonkursile laekus võidutööst palju tugevamaid projekte, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Arvatavasti vastab ta kõige paremini tellija, investori ootustele, kuid linnaruumiliselt kahjuks ei ole ta ei huvitav, atraktiivne ja meie meelest kuulub see arhitektuurikeel üle-eelmisesse kümnendisse," kommenteeris Porto Franco arhitektuurikonkursi žürii liige Peeter Pere.

Tänases telefoniintervjuus ütles Pere, et arendaja Porto Franco arhitektuurikonkursi võitnud Chapman Taylori töö oli pea täielikult valmis juba enne võistluse algust.

"Tegelikult nad tegid seda eskiisi juba varem - investori, arendaja tellimusel - ja see tähendab seda, et see võistlus, nagu praegu võiks öelda, oli kuidagi kahjuks selline, kus nagu ei otsitudki parimat võimalikku lahendust, vaid otsiti võimalust kinnitada varem tehtud töö võidutööna, läbi avaliku konkursi," rääkis ta.

Porto Franco arhitektuurikonkursi žüriis oli kokku 11 liiget ja Pere sõnul olid nendest kuus väidetavalt arhitektid. Pere lisas, et žürii töös osales aga kokku viis arhitekti ja kuues esitas oma arvamuse žüriikoosolekul käimata. Pere sõnul oli selleks žürii nimekirjas Peterburi arhitektina märgitud Aleksei Krause.

"Kahjuks ei ole minul andmeid, kes ta selline arhitektina on ja kus ta töötab ja keda ta esindab," ütles Pere.

Kui kirjutada Aleksei Krause nimi internetiotsingusse, siis selgub, et ta on aastaid olnud seotud peamiselt Peterburis tegutseva kauplusteketiga O'Key. Alles tänavu aprillis kirjutati Peterburi ärilehes, et Krausest sai O'Key kinnisvarajuht. Huvitav on aga see, et O'Key üks osanikke on Hillar Teder, kes on aastaid tegelenud just Admiraliteedi basseini äärsete alade arendamisega. Tema poeg Rauno Teder on aga Porto Franco juhatuse liige.

Rauno Teder ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Porto Franco tegevust kommenteerib ettevõtte juhatuse esimees Aldo Dapon. Viimane vastas ainult kirjalikult ja ütles, et Krause on pikalt töötanud ametikohtadel, kus on vaja olnud liita teadmised ja kogemused arhitektuurist, ehitusest ja kaubandusest. Dapon lisas, et nende jaoks oli Krause igati pädev ja professionaalne hindaja ning kaasamõtleja. Samuti väitis Dapon, et arhtitektuurikonkursi žüriis oli kokku lausa seitse arhtitekti, mitte kuus nagu ütles Pere.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: