Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rakvere Galeriis on näitusel Richard Uutmaa kaks unustatud teost

Rakvere Ametikooli keldrist tulid remondi ajal päevavalgele kaks Richard Uutma unustatud maali. Nüüdseks on ammustel aegadel koolile kingitud pildid restaureeritud ja ootavad naasmist kodukooli.

Pildiküllaste näitustega tuntud Rakvere Galeriis on praegu eksponeeritud vaid kaks maali. See ei ole tunnistuseks galerii rasketest aegadest vaid tegu on väga eriliste piltidega.

"See on selle sajandi kõige suurem kunstileid Rakveres - ega meil neid muidugi väga palju üldse pole olnud, aga see on küll praegu tõeline leid ja ma arvan, et see on isegi terve Eesti jaoks päris põnev sensatsioon," ütles Rakvere galerist Raivo Riim "Aktuaalsele kaamerale", et pildid leidis tegelikult Rakvere Ametikool oma õpilaskodu keldrist. "Nad teadsid kogu aeg, et need on seal olemas, aga keegi ei teadnud, et see on Eest kunstiklassika - nagu ütles mulle üks kooliõpetaja naljaga pooleks, et need vedelesid siin jalus remondil, neil polnud lihtsalt sobiva suurusega ahju, muidu oleks need ahju läinud."

1905. aastal Altja külas sündinud Richard Uutmaa õppis Rakvere Poeglaste Gümnaasiumis, lõpetas 1935 kõrgema kunstikooli Pallas Nikolai Triigi meistriateljees. 1938. aastal omandas ta Tartu Ülikooli juures joonistus- ja joonestusõpetaja kutse. Aastatel 1944-1950 oli Tallinna Riikliku Tarbekunsti Instituudi õppejõud, pärast seda tegutses vabakunstnikuna. Richard Uutmaa mere- ja maastikumaalid kuuluvad Eesti silmapaistvamate hulka.

Riim ütles, et kui kui Uutmaa sünnist sai sada aastat, siis tütar andis välja suure, võimsa, ilusa albumi isa mälestuseks ja kui ma sain teada, et need on Uutmaa tööd, siis ma lappasin seda raamatut ülevalt alla ja alt üles, kuid neid pilte seal ei ole. "Keegi ei teadnudki, et sellised pildid on olemas." Ta selgitas ka, et maalid olid leidmise ajal vägagi kurvas seisus - määrdunud, täissoditud ja auklikud. Pildid restaureeris Rakvere kunstnik Tiiu Veersalu ja raamid Urmas Uusta. Rakvere Ametikool kavatseb tuleviks maalidele püsiekspositsiooni kooli aulas. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: