X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Põhjamaade Hirm: kindlasti me muudame maastikku, see on loomulik

Põhjamaade Hirm
Põhjamaade Hirm Autor/allikas: Kris Süld

22. jaanuaril sai Põhjamaade Hirmu kunagise projekti Kuuluud album "Kummuli kaheksa, üheksanda maailma imelik" kaheksa aastaseks. Küsisime talt Kuuluude plaadi kohta ning uurisime, kuidas tal praegu läheb.

Mis praegu toimub?

Praegult on olme, Multistabi kalender, tuumapead ja 12eek monkey.

Küsimus, millest ma ei saa üle ega ümber. Kas kuuluud, millega saab aias lehti pühkida, või kuuluud kui kuu kondid?

Kuuluud on algselt olnud kuu kondid, mis jäävad kuuõgijate söömingust alles. Seda illustreerib see pilt, mida näha võib.
Aga lahe on see, et seda võib tõlgendada ka kui kuu pühkimisvahendiks. Samuti kõlaliselt kuulud ehk kuuldused ja mõned sellised kahetimõistetavused on veel. Nendest juba tulevikus.

Kaheksa aastat on nüüd Kuuluud plaadist "Kummuli kaheksa, üheksanda maailma imelik" möödas. Kuidas see album toona sündis?

Ma täpset sündmuste jada ei mäleta, aga see algas suhteliselt kohe peale "Maailma Südame Põhjast" plaadi väljatulekut. Ma isiklikult tahtsin peale albumi ilmumist kohe midagi edasi teha, mis oleks natuke teistmoodi kui sooloplaat. Ja kuidagi see asi niimoodi ühest loost "See maailm pöörleb" kooruma hakkas. Kui ma õigesti mäletan, siis me hakkasime lihtsalt vaikselt lindistama , aga ei olnudki 110% plaani teha album. Ma ei olnud Tatmoga varem midagi koos teinud ka ja siis saigi läbi muusika teada, mis tüüpi inimene ta lõppkokkuvõttes on.

Kas teed ka praegu veel Tatmo Savvoga koostööd, kellega toona seda projekti koos vedasid?

Tatmoga väga suurt koostööd ei ole - üks lugu on siin õhus, aga selle täpset saatust ei tea. Toona ajasin teatud asju mina, teatud asju tema. Aga meid aitasid paljud sõbrad: Dragan Volta juures lindistasin mingi veerandiku lugusid, Alko aitas lindistada, miksida ja produtseerida, Disla kujundas ja kui kõik valmis sai, siis oli oluline abi muidugi ka Legendaarsel ja Genkal.

Minu visiooni eesti keele mitmekülgsusest avardas suuresti kunagi "Silmakirjanik". Millest need riimid sündisid, kust tulid sellised seosed?

Nagu arvata võid, ei juhtunud see ühekordselt laua taha istumisest ja ühe õhtuga. Pigem korjasin pikalt neid kilde ja niimoodi lõpuks ta formuleerisin. Ma olen ise üsna kriitiline enda asjade üle ja mul endal oli seda lugu mõnus kirjutada ja lahendusi otsida, aga tunnistan, et praegult ma seda lugu väga kuulata ei sooviks. Ja võib mainida, et seda lugu ei ole vist kunagi avalikult meie poolt esitatud ka.

Kust sa leidsid Dragan Volta, kellega koos praegu enda uut projekti DVPH vead?

Draganit tunnen enamvähem sama kaua kui Tatmot ja me tegime Draganiga enne Kuuluusi koos paar rada. Eks me saame kõik üsna hästi läbi sellest ajast saati, kui tutvusime.

Kuidas DVPH'ga läheb? Kas võib uut materjali oodata?

Praeguse seisuga ei oska uue materjali kohta midagi kommenteerida. Pigem on hetkel selline sünteesiperiood selle projektiga. Vaatab ja hingab rahulikult sisse ja siis selgub. Anname oma otsustest ja tulemustest kindlasti teada, esimesel võimalusel.

Ma näen, et DVPH muudab Eestis pisut hip-hop maastikku, kuna teie kontsertidel võib tihti näha ka emasid lastega. Millisena te ise enda olemust näete?

Emasi lastega? Tegelt? (Tegelt ka!) Kindlasti muudame maastikku, see on loomulik, aga emasi lastega pole ise näinud. Teisalt üks kord meenub, kui Ulmes oli plaadi "Natuke veel" eel-esitlus, siis oli Dragani elukaaslane nende ühise lapsega ning mu sõbrad ka, kel ka 2 last, aga ma ei mäleta, kas lapsed olid tookord kaasas. Samas Maailmapäeval Vabaduse platsil oli kindlasti palju emasi koos lastega, neid on fotodelt näha. Rohkem kordi ise ei mäleta.

DVPH olemust on raske siin oma sõnadega edasi anda, ma pigem jätaks selle kuulaja enda otsustada. Läbi tehtud muusika on seda vast kõige parem teha.

Oled tuntud ka enda kunstiga Pheriskoopi nime alt. Kust kogud inspiratsiooni enda pööraste piltide jaoks?

Vaatan teisi pilte ja multikaid ja muud, mis ümber toimub. Mõjutusallikaid on ikka tänapäeval nii palju, et igaüks leiab endale meeldivaid fragmente kindlasti. Eriti palju olen leidnud värskeid ja uskumatuid asju teistelt kunstnikelt Instagram'ist. Lisaks sellele mõjutavad mind kindlasti mu Multistabi võistkonnakaaslased.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: