Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arvustus. Tehnoloogiline Päike tõmbab endasse

Tehnoloogiline Päike
Tehnoloogiline Päike Autor/allikas: FB

Uus plaat

Tehnoloogiline päike

"Technological Sun" (Fantastic Planet Records)

9/10

Tehnoloogilise Päikese (TP) nimialbum ilmub järjekorras kolmandana Eesti ühe põnevama elektroonilise kollektiivi diskograafias.

Põnevaks teeb TP nende julgus käia oma rada, vaatamata sellega kaasnevale või mitte-kaasnevale kommertsedule. Võrreldes TP eelmiste albumitega "Illusioonide maal" (2008) ja "Kõige pikem päev" (2011) on "Technological Sun" ka kõige läbilöögivõimelisem laiemal areenil kui siinsel nišširiiulil. Heatujunipsu ja tantsusaali lugudeks sobivad näiteks albumi A-poole lood "So Many Days" või "If I Just Die", eriti viimane, kus muretut ja isegi sulnist meeleolu aitab luua Hannaliisa Uusma vokaal.

Samas on "Technological Sun" hoopis hillitsetuma ja hämarama meeleoluga album kui eelmised. Päike, see tehislik optimismiallikas pole sealjuures TP-l kuhugi kadunud, ta on ainult veidi varjul.

Üldine kõlapilt on sel albumil raskem, meloodiad melanhoolsemat laadi, kuid tervikut läbiv alatoon on endiselt optimistlik.

Lugude sisemine arenemisskeem on rütmipõhine – ühest rütmist kasvab välja teine, justkui vastandudes eelmisele, koos kõlades moodustub uus kvaliteet (näiteks B-1 "Redemption"). TP võtab üle proge-rocki komponeerimisvõtted, kuid ei takerdu kliššeedesse, vaid lisab sinna seda pagasit, mida on andnud ambient, new-wave ja elektrooniline tantsumuusika.

Omaette loogilist ülesehitust järgib kogu album: tegemist on vinüülile toodetud albumiga ja seda on arvestatud ka terviku sisulises kompositsioonis. A ja B pool on meeleolult erinevad, A pool lõpeb tantsulisemate ja kergemate lugudega, B-poole lood on seevastu instrumentaalsed ning ülesehituselt keerukamad. Album nagu tõmbaks endasse, sest iga lugu tundub eelmisest parem. Üks erinevus on eelmiste TP albumitega võrreldes veel – plaat on inglisekeelne ja võibolla just see on juba toonud kaasa kajastuse ka rahvusvahelises pressis. See on olnu d TP valik ja seda ei saaks lugeda juhuslikuks.

TP näitab oma kolmanda albumiga, et pole vaid ühe väikese riigi niššibänd, vaid suudab pääseda esile mistahes rahvusvahelises võrdluses. See võib olla probleemiks TP mõnedele senistele fännidele, kuid samas ei tea keegi, millise suuna võtab TP edaspidi ja kas ta laseb end mõjutada võimalikust laiemast edust.

Toimetaja: Jaanika Valk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: