Jakob Juhkam: kõik on kuskile pilve ära kolinud ({{commentsTotal}})

Jakob Juhkam
Jakob Juhkam Autor/allikas: Erakogu

Helilooja ja muusik Jakob Juhkamilt ilmus hiljuti teine täispikk sooloalbum "hh". Juhkam rääkis klassikaraadio saates "Delta", milline oli uue plaadi valmimislugu ning miks album füüsilisel kujul vaid vinüülina ilmus.

"Mulle meeldib pealkirjade juures mitte kohe otse ära anda, mis toimub ja saama hakkab. Mõnda see võib-olla peletab plaadi juurest, mõnda see kutsub just rohkem kuulama ja otsima, mis seal taga olla võiks," avas Juhkam albumi pealkirja tagamaid.

Plaat oli valmis juba eelmise aasta keskel, kuid ilmus alles veebruaris, põhjuseks vinüüli tootmise pikk ja rahvusvaheline protsess.

"hh" on autori enda sõnul sündinud vahetumalt kui varasem looming. "Üritasin selle plaadi puhul leida vahetuid loomisviise. Plaatide tegemise meetod on ikka selline, et salvestan stuudios kohapeal ja ei valmista materjali salvestuseks ette. Seekord tahtsin seda asja veel vahetumaks teha. Lasin paljudes lugudes Hans Kurvitsal, kes on üks plaadi peaosalisi, lihtsalt mingeid asju mängida ja hiljem ehitasin sinna peale lugusid. Hans on nagu mootor igas mõttes, ta on olnud tõukeks praktiliselt kogu plaadile."

Peale Jakob Juhkami enda ongi plaat valminud koostöös Hans Kurvitsaga, keda Juhkam peab Eesti parimaks trummariks.

Küsimusele, miks ainult vinüül, vastas Juhkam, et vinüül on tema jaoks muusika väljaandmise kõige suurem ja ägedam vorm. "Minumeelest CD-sid pole peale autode enam väga kuskile masinasse panna. Kõik on niikuinii kolinud kuskile pilve ära. Vinüül on ikkagi füüsilisuse rõhutamine eraldi. Sa saad seal esitada mingisuguseid asju poole rohkem ja mõjuvamalt. "

"Pealegi koostasin materjali juba vinüüli silmas pidades, et seal tekiks sümmeetria," lisas Juhkam.

Juhkam usub, et tegemist on tema parima albumiga. "Meil on Vaiko Eplikuga selline väike põhimõte tekkinud, et plaati pole mõtet välja anda enne kui sa ei usu, et see on siiani parim, mis sa teinud oled. Kindlasti on ta samm edasi selles mõttes, et mulle meeldib mõelda faktoritest, mis seisavad nootide ja harmooniate taga, rohkem emotsionaalsemas ja atmosfäärilisemas plaanis. Varem keskendusin rohkem muusikalisele materjalile, nüüd meeldib rohkem otsida, mida need helid endas sisaldavad."

Toimetaja: Jaanika Valk

Allikas: KlassikaraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: