ERR.ee video. Filmivestlus Õ-fraktsiooniga: friigifilm tegeleb filmiformaadi iseendaga ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Aprilli lõpus jõuab taaskord kätte HÕFF ehk Haapsalu õudusfilmide festival ning rääkisime seetõttu Kaaren Kaera ja Tõnis Lehtiga veidi ühest pisikesest valdkonnast sel festivalil - friigifilmidest.

"Õ-fraktsioon oli kimbuke praeguseks täiesti endisi politoloogiatudengeid, kes hakkasid ülikoolis tegelema erinevate taidlusvormidega - üheks nendest vormidest oli ka põlveotsast valmistatud filmikesed, mida me ise friigifilmidena ei kujutanudki," selgitas Kaaren Kaer, mille peale lisas Tõnis Leht kõrvalt, et nad said aru, et üheski teises valdkonnas peale filmi nad andekad ei ole. "Filmi puhul saab aga seda oskamatust kollektiivselt pisut varjata."

Esimese filmina andsid nad välja teose "Attack of Killer Beer Yogurt 2", millega käis kaasas ka omajagu sekeldusi. "Festivalil juhtis nii, et ettemängimise makk, kust me filmi näitasime, seal oli mingi nupp pisut valesti ning heli eriti ei tulnud," ütles Tõnis Leht. Kaer selgitas veel lisaks, et nad monteerisid filmi niiviisi, et tekkis kaks erinevat heliriba, kus ühel oli vokaal ning teisel vaid efektid. "Kui film käima hakkas, siis makk mängis maha vaid heliefektid." Nad küll leidsid, et ega inimesed millestki selle tõttu millestki väga ilma ei jäänud.

"Friigifilmi definitsioon on lihtsalt see, et ta on imelik film - õige friigifilm on veel väga imelik film," arutles Tõnis Leht ja jõudis mõtteni, et friigifilmilt suurt masside harimist on raske oodata. "Need filmid on metatasandil tegutsevad nähtused, mis tegelevad filmiformaadi iseendaga, sest enamasti on filmide taga ikkagi inimesed, kes väga armastavad filmikunsti," leidis Kaaren Kaer, et tõenäoliselt proovivad friigifilmi tegijad pisut aimata kommertskino nippe ja seejärel eirata neid.

Küsimused: Kaspar Viilup
Montaaž/operaator: Siim Lõvi/ERR
Täname: Helmut Jänes, Kaaren Kaer, Tõnis LehtHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: