Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaika suveülikoolis arutletakse võrokeste elu edendamise üle

{{1470752364000 | amCalendar}}
Kaika suveülikool
Kaika suveülikool Autor/allikas: ERR

Võrokeste Kaika suveülikool peetakse tänavu Misso vallas Tsiistres 12.-14. augustini. Traditsioonilisel kokkusaamisel saab kolmel päeval kuulata loenguid, tutvuda Tsiistre ümbrusega ja osa saada kultuuriõhtutest.

Tsiistre kandi tänastest ettevõtmistest ja paikadest on tuntud eelkõige Nopri talumeierei, soome-ugri filmifestival, linamuuseum, teemaja ja külakoda. Kuid selleks, et mõtestada täpsemalt tänast ja prognoosida homset, pööratakse suveülikoolis pilk ka ajalukku.

"Räägitakse sellest, mis Vanal-Võrumaal, Vahtsõliina kihelkonnas, Misso vallas, Tsiistre nukas oli, on ja mis edasi saab," kutsub tänavune rektor, Missost pärit Henn Tarro huvilisi suveülikooli.

12. augustil kõneldakse Tsiistrenuka aja- ja koduloost, kohanimedest ja avatakse vanade piltide näitus. Kultuuriõhtu on linamuuseumis, üles astub kandletrio Soon/Piho/Lepasson.

13. augustil tehakse juttu omakultuurist: võrukeelsest loodusluulest, kasemahlast, suitsusaunast ja suurüritustest. Pealelõunane ekskursioon viib suveülikooli rahva tutvuma Tsiistre ümbruskonnaga. Õhtusel kontserdil astuvad üles lauluansambel Liiso, lõõtsabänd Oravapoisid ja Mari Kalkun oma autorilauludega.

14. augustil arutleb suveülikooli rahvas tuleviku üle. Peamiseks arutlusteemaks on, mil moel saaks kultuuripärand toetada kohalikku elu ja ettevõtlust. Kokkuvõte tehakse sellestki, kuidas on läinud noorte maaletulemine Misso kandis ja Karulas ning kuidas edenevad ettevõtmised üle piiri Lätimaal.

Kaika suvõülikool on mõeldud kõigile, keda huvitab võrokeste maa, keel ja inimesed. Suveülikooli peetakse Vanal-Võromaal 1989. aastast. Nime sai suveülikool Karula kihelkonna Kaika küla järgi, kus oli esimene suveülikool.

Tänavuse Kaika suveülikooli korraldab Tsiistre Selts, korraldamisel aitavad kaasa Võru instituut, Võro selts VKKF ja Tsiistre linamuuseum. Toetavad Rahvakultuuri keskuse Vana Võrumaa kultuuriprogramm, Kultuurkapital, Misso vallavalitsus ja Nopri talumeierei.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: