Jaak Lõhmus: järele mõeldes Jaan Ruusile ({{commentsTotal}})

Jaan Ruus
Jaan Ruus Autor/allikas: PM/Scanpix

Paljude mõtete ja mälupiltide hulgast, mis kerkivad meelde nüüd, päev pärast kauaaegse kolleegi ja (ilma igasuguse korporatiivsuseta!) kaasvõitleja Jaan Ruusi lahkumist, märgiksin praegu ainult paari.

Esimene on Jaanilt saadud kogemus temaga teleintervjuude salvestamisel. Tegin neid Eesti filmide kommentaarideks omal ajal üsna palju. Jaan oli üpris raske intervjueeritav, ka lühikese "sutsu" salvestamine võis võtta tund aega. Milles asi?

Jaan oli alati erakordselt hästi valmistunud, tal oli paberil hoolikalt sõnastatud vastusevariante ja kommentaare, lisalehtedel taustafakte ja ääremärkusi. Me salvestasime alati üsna pikalt, pausidega.

Seda sellepärast, et Jaan Ruus pidas erakordselt lugu õigest sõnast, tähendustihedast ja ka kujundit loovast kommentaarist. Kuidas Jaan esitas oma filmikommentaare, saame ERRi arhiivist järele kaeda ja ise veenduda.

Kui Jaan juba intervjuuga nõustus, valmistus ta äärmiselt põhjalikult. Küllap hool viimistletud ning tabava sõna ning lause vastu lasi tal saada parimaks lühiarvustuste meistriks Eestis, kellelt hiljem alustanud lühiarvustajad (proovi sa saada pikka juttu lehte!) on palju õppinud. Täpne, terav, vaimukas, ja mis seal salata, kui vaja, ka salvav.

Teine asi, millest mõelda on valus. Minu käes (ilmselt on koopiad ka mitmel kolleegil, sest autorina armastas Jaan nõu pidada erinevate inimestega) on Jaani koostatud artiklite loetelu, algusest peale, mille ta oli temaatiliselt liigendanud, kavandades niiviisi mitut köidet kogutud kirjutisi (mõistagi kriitilise valikuna, sest neid on ju ilmunud mitu tuhat). Arutasime korduvalt mitmeid variante, ja siis sattus Jaan eluohtlikus seisundis haiglasse.

Teiselt poolt naasnuna paranenud, pani ta kokku fantastiliselt hea filmivestluste raamatu "Eesti filmi täheatlas", mis ilmus 2013. aastal. Aga see on üksnes killukene, murdosa Jaan Ruusi elutööst.

Nüüd loen pressiteatest, et kolm Jaani teekaaslast - Andres Sööt, Peep Puks ja Rein Maran - esitasid riiklikule preemiale pikaajaalise loomingulise tegevus eest ka Jaan Ruusi. Filmiklassikud ei olnud ainsad sellesama ettepaneku tegijad. Nüüd teame, et jäime hiljaks.

Tahan siiski uskuda, et Jaani elutööst saab edaspidigi midagi raamatuks, olgu "Eesti mõtteloo" sarjas või teisiti.

Head teed Sulle, Jaan, seal meie jaoks nähtamatus elufilmimaailmas.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: