Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Klaudia Taevi nimelise noorte ooperilauljate konkursi võitis Abigail Levis

{{1494579720000 | amCalendar}}
Klaudia Taevi nimelise ooperilauljate konkursi võitja
Klaudia Taevi nimelise ooperilauljate konkursi võitja Autor/allikas: ERR

10. Klaudia Taevi nimelise noorte ooperilauljate konkursi võitis ameeriklane Abigail Levis. Žürii hindas enim Levise ühtlast taset läbi võistlusvoorude. PromFesti taolised konkursid võivad tuua noortele ooperilauljatele karjääri murdepunkti, kui sellest haarata osataks, märkis Levis.

36-st rahvusvahelisest osalejast, kes Pärnusse kutsuti, läbis tiheda eelvoorude ja kontsertide etapi reedeks kuus välismaist finalisti. Teiste seas Berliini Saksa Ooperi ooperistuudio liige Abigail Levis. Olgugi, et lauljanna on osa võtnud pea 25st taolisest konkursist, ei olnud ta viimase lauluni võidus kindel.

„Seadsin endale igas etapis eesmärgi ja täitsin selle. Siiski on võit minu jaoks isegi šokk, sest siinne konkurents oli väga kõva,“ sõnas Levis ERR-ile võidu järel.

Finaalkontserdi dirigendi, konkursi kunstilise juhi ja žüriiliikme Erki Pehki sõnul paistis Levis igas voorus silma töökuse ja täpsusega: „Ta teab laval täpselt, mida teeb. Igal sõnal, mida ta laulab, on mõte.“

Pehk nentis, et finaalkontserdil ei saanud Levis esitada kõige efektsemaid aariaid. Sellegi poolest veenis ta Giacomo Meyerbeeri Urbani aariaga ooperist „Hugenotid“ ja Wolfgang Amadeus Mozarti Sextuse aariaga ooperist „Tituse halastus“ žüriid piisavalt.

Ootused eestlaste suuremale osalemisele

Konkursile registreerus ligi 250 laulja seas ka ka üle kümme eestlase, kellest kaks – Mirjam Mesak ja Olga Zaitseva – jõudsid Pärnusse poolfinaali, 36 parema hulka. Finaali aga eestlased laulma ei pääsenud. „Mirjam Mesakil ei õnnestunud poolfinaal kõige paremini, ta jäi napilt finaalkohast ilma,“ kommenteeris Pehk. Zaitsevat tabas ebaõnn: ta jäi haiguse tõttu konkursist kõrvale juba selle alguses.

„Nagu spordivõistlus,“ märkis Pehk, „aga ega ükski konkurss ei peegelda objektiivset tõde, et just Klaudia Taevi finaali pääsenud lauljad on selle põlvkonna maailma parimad.“ Dirigent sooviks näha konkursil rohkem eestlasi, kuid möönab, et PromFest on vaid üks paljudest teistest omataolistest. „Seekord on siis nii, aga ehk tulevatel aastatel näitavad ka eestlased klassi.“

Vastselt pärjatud võitja rõhutab konkursside olulisust noorte lauljate jaoks. Konkursid – mida ta nimetaks paralleelselt ka prooviesinemisteks – meelitavad kohale produtsente, lavastajaid ja ooperimajade juhte. Ning just see on võimalus, mistõttu võimalikult palju end kontsertidel näitamas käia. „See võib olla su karjääri läbimurdepunkt,“ sõnas ta ning lisas, et loodab ka Eestist saadud kontakte hoida.

Reedel Pärnus lõppkontserti hinnanud žürii koosnes 12 eksperdist, kes tulid kohale USAst, Soomest, Saksamaalt, Hollandist, Ungarist, Prantsusmaalt ning Eestist. Nende seas oli samuti teatrite programmijuhte, värbamisagente, lavastajaid.

Peaauhind: enda valitud roll enda valitud ooperis

Konkursi eelvoorud algasid mullu detsembris. Eelvoorud toimusid mitmekümnes peatuspunktis üle Euroopa, Moskvast Roomani ja Rootsist Sloveeniani. Konkursi võitja saab preemiaks 5000 eurot, teine koht 3900, kolmas 2800 eurot ning ülejäänud finaali jõudnud 400 eurot.

Peaauhind on osalemine järgmise PromFesti, 2019. aasta ooperiproduktsiooni pearollis. Võitja saab ise välja pakkuda endale sobiva rolli, mida ta sooviks esitada, võimaluse korral kaasatakse produktsiooni ka teisi laureaate. Selle aasta võitja Abigail Levis sõnas, et ei ole veel mõelnud, millise ooperi kasuks otsustada.

ETV ja Klassikaraadio koostöös valmib kontserdist täispikk telesaade, intervjuude ja kommentaaridega, mis jõuab ETV eetrisse 18. mail kell 22.35 (kordus 19. mai kell 14.10). Klassikaraadio eetris on finaalkontsert 15. mail kell 19.05.

X Klaudia Taevi nimelise konkursi tulemused

1. preemia: Abigail Levis (USA) 

2. preemia: Modestas Sedlevičius (Leedu)

3. preemia: Eszter Zemlényi (Ungari)

Publiku lemmik: Margarita Levtšuk (Valgevene)

Parim "Ave Maria": Taras Berežanski (Ukraina)

Finaalkontserdi kava

Laura Teivāne (Läti) - Jules Massenet – Manoni aaria ooperist „Manon“
Taras Berežanski (Ukraina) - Giuseppe Verdi – Fiesco aaria ooperist Simon Boccanegra
Abigail Levis (USA) - Giacomo Meyerbeer – Urbaini aaria ooperist „Hugenotid“
Modestas Sedlevičius (Leedu) - Charles Gounod - Valentini aaria ooperist „Faust“
Margarita Levtšuk (Valgevene) - Giuseppe Verdi – Gilda aaria ooperist „Rigoletto“
Eszter Zemlényi (Ungari) - Wolfgang Amadeus Mozart - Blonde aaria ooperist „Haaremirööv“
Laura Teivāne (Läti) - Georges Bizet – Micaëla aaria ooperist „Carmen“"
Taras Berežanski (Ukraina) - Pjotr Tšaikovski - Vürst Gremini aaria ooperist „Jevgeni Onegin“
Abigail Levis (USA) - Wolfgang Amadeus Mozart - Sextuse aaria ooperist „Tituse halastus“
Modestas Sedlevičius (Leedu) - Pjotr Tšaikovski Jeletski aaria ooperist „Padaemand“
Margarita Levtšuk (Valgevene) - Charles Gounod – Julia valss ooperist „Romeo ja Julia“
Eszter Zemlényi (Ungari) - Leonard Bernstein – Cunegonde aaria ooperist „Candide“

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: