Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome-ugri kirjanike kongress toob Tartusse hõimurahvaste muusikud

Autor/allikas: Rene Suurkaev

Tänavu Tartus toimuva XIV Soome-ugri kirjanike kongressi teema on ajalugu ja ajaloomälu kirjanduses. Festivalil astuvad Tartu kontserdipaikades üles Eesti muusikute kõrval ka hõimurahvaste muusikud ja poeedid.

23. augusti õhtul, kell 19.00 tervitab Tartusse tulijaid Eesti Rahva Muuseumis Mari Kalkun.

24. augusti õhtul pärast esimest kongressipäeva, kell 18.00 esinevad Eesti Rahva Muuseumis Kuukuu ja Eesti-Udmurdi folktrio Ar-God.

25. augusti õhtul, kell 21.00 lõpetab kirjanike kongressi Kristiina Ehini ja Silver Sepa kontsert Magasini Tänava suvilas. Pärast kontserti on mikrofon vaba ja kuulda saab luulet  kõigis elavates soome-ugri keeltes. Kell 23.00 kolib kirjanike kongressi lõpupidu Genklubi alumisele korrusele, kus algab soome-ugri disko, DJ puldis Janno Zõbin.

Esinejatest:

Mari Kalkun on Võru- ning Kihnu juurtega laulja, laulukirjutaja ja muusik. Tema loomingus peegelduvad eesti keele ja looduse eripära, regilaul kohtub maailmamuusika ning selle tõlgendamise võimalustega. Mari peamiseks instrumendiks on mitmete pillide (akordion , klaver, kitarr) kõrval ta võimas hääl ja mõjuv esitusviis. Oma improvisatsiooniliste ja vahetute kontsertidega on Mari Kalkun reisinud mitmel pool maailmas - Soomes, Venemaal, Prantsusmaal, Tšehhis, Suurbritannias, Saksamaal, Armeenias, Jaapanis ja mujal. 2015.aastal nomineeriti ta album "Tii ilo" folkalbumi tiitlile Eesti ja ka Soome muusikaauhindadel. Tartu kontserdil mängib Mari ka lugusid oma peatselt ilmuvalt albumilt "Ilmamõtsan", kus ta eksperimenteerib kanneldega ja avardab hääle kasutusvõimalusi. Uus kava pakub avastamisrõõmu tänapäevase pärimusmuusika austajaile ja toob sisse viiteid ka soome-ugri rahvastele.

Duo Kuukuu tõlgendab eesti ja jaapani algseid rahvaviise, neis leiduvat minimalismi ning looduspoeetikat.

Koosseis: Roland Suits (jaapani bambusföllt shakuhachi, parmupill, vurr); Toivo Sõmer (kandled, aasia lauto rubap, kell)

Ar-God on folktrio Udmurdi ja Eesti folkloristidest-pärimusmuusikutest. Nende repertuaar koosneb peamiselt Udmurdi rahvalauludest, kuhu on põimitud soome-ugri väikerahvaste ürgseid meloodiaid.

Koosseis: Maria Korepanova (laul, parmupill, kannel, raamtrumm); Nikolai Anisimov (laul, vihmapill, kuljused); Toivo Sõmer (kandled, mandoola, raamtrumm)

Kristiina Ehin on üks Eesti armastatumaid luuletajaid, ansambli Naised Köögis üks liikmetest ja paljude laulusõnade autor. Kristiina on ka Tartu Linnakirjanik 2017, vabade kunstide professor ning eesti ja võrdleva rahvaluule magister. Kristiina kirjutab teravalt sellest, mis hingel tänapäeva ühiskonnas.

Silver Sepp esitab laule oma uuelt albumilt "Rohtumised", mida mõtestab looduse ja inimese kooskõla. Tema laulud räägivad koos- ja üksiolemisest, neid saatmas isetehtud pillide ainulaadne kõlamaailm.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: