Agu Pildi mälestusnäituse teine vaatus annab läbilõike tema moeloomingust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kostüümikavand
Kostüümikavand Autor/allikas: Agu Pilt

Agu Pildi mälestusnäituse teine vaatus "Homohetero II. Agu Pildi kostüüme ja kavandeid 1979 - 2001" toob esmakordselt avalikkuseni tervikliku läbilõike Pildi moeloomingust.

Akvarellisti, moekunstniku, kostüümilooja ja raamatuillustraatori Agu Pildi (1951-2002) kunstnikukarjäär algas 1979. aastal Tallinna varieteedele kostüüme kavandades. Kostüümide peamised tellijad olid "Viru" varietee, hotelli "Tallinn" kabaree, hotelli "Olümpia" varietee, ansamblid "Laine" ja "Mobile", Moskva Alla Pugatšova teater ja jääballetitrupp. "Viru" varietee solistidena esinesid paljud tolleaegsed estraadi- ja tantsutähed, kelle kostüümide kavandid on näitusel ka eksponeeritud (nt Els Himma, Mare Väljataga, Marju Länik, Mait Agu, Aleksander Kikinov jt).

"Pole kahtlust, et moeloojana on Agu Pildil Eesti moeajaloos eriline koht; ühelt poolt rõhutatult esteet ja puhta füüsilise ilu kummardaja, oli ta teisalt autsaider ja avangardist, kes ühtaegu teadlikult provotseeris ja elektriseeris publikut,” ütleb näituse kuraator kunstiteadlane Harry Liivrand.

Pildi ainulaadsed, art deco'st mõjutatud ja samas täpselt kaasaegset diskoglamuuri tabavad varieteekostüümid oma pillava fantaasia ja ekstravagantse camp-esteetikaga äratasid suurt tähelepanu nii Eestis kui ka Moskvas, kuhu ta 1980. aastate teisel poolel kutsuti kostüüme looma. Rõhutades nii naiste kui meeste seksapiilsust, läbib tema moeloomingut varjamatult erootiline mõõde. Pildi moekavandid on hämmastavalt viimistletud: neis pole midagi jäänud juhuse hooleks, nad mõjuvad lõpetatud graafiliste lehtedena, iseseisvate kunstiteostena. Rõiva konstruktsioon ja tehnoloogia on tema kavandeil detailideni paigas.

Näitusel on väljas kümmekond kostüümi, mis kavandatud Tallinna Viru hotelli legendaarsele varieteele (1980. aastad), lisaks Eesti võistkonna kostüümid NSV Liidu juuksurite konkursile Moskvas (1986), eratellimusel 1990. aastatel kavandatud naistekleite ja meestepintsakuid. Esmakordselt eksponeeritakse valikut ka arvukatest kostüümikavanditest, mis tehtud vahemikus 1979 – 2001. Eraldi näidetena on näitusel eksponeeritud ka Agu Pildi moeloomingus iseseisva peatüki moodustavad teatrikostüümid. Nt Linnar Priimäe 2000. aastal Ugala teatris lavastatud Schilleri "Don Carlosele" etenduse kostüümid.

Ühena vähestest eesti kunstnikest kuulub Pildi looming Pariisi Louvre'i kogusse.

Kõik eksponeeritud tööd pärinevad Eesti erakogudest; vaataja näeb ka dokumentaalfilmi Agu Pildi ühest kuulsamast moeetendusest Tallinna Niguliste kirikus (1998), mis peaks meelde tuletama kunstniku hämmastavaid moedemonstratsioone 1990. aastatel.

2016. aastal tähistati Agu Pildi 65. sünniaastapäeva mälestusnäitusega "Homohetero", mille raames eksponeeriti Pildi maaliloomingut. Näituse teine osa toob vaatajani põneva ja seni terviklikult käsitlemata kostüümi- ja moeloomingu.

"Homohetero II. Agu Pildi kostüüme ja kavandeid 1979 - 2001" avatakse Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis 4. septembril kell 18.00. Näitus on Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis avatud 4. septembrist 7. oktoobrini 2017.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: