Sõnasäuts. Põrpimine rabab

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Lauluväljakule eksinud põder mõjus põrpivalt. Autor/allikas: Postimees/ Scanpix

Tehissõnad on tulnud keelde tehistüvede ja vormide loomise teel, kuid nende praktiline osatähtsus keele tüvevaras on väga väike. 20. sajandi algul alustas Johannes Aavik tehistüvede loomist, tema pakutud 300 tüvest on praegu kasutusel umbes 50.

Üks säärane tehislikult loodud sõna on "põrpima", mis eesti keele seletava sõnaraamatu andmeil tähendab rabavalt, tähelepanu äratavalt mõjuma, rabama, frapeerima. Näitelauseteks: Mehe ootamatu käitumine põrpis mind. Põrpiv sarnasus. *See idee põrpis korraga mu meelekujutust. J. Aavik.

Etümoloogiasõnaraamatu kohaselt on impulss-sõnad võinud olla põrutama, porisema, ja frapeerima ‘ehk vapustama, rabama; ehmatama, hämmastama'.

Sünonüümisõnastik pakub sõna "põrpiv" vasteiks veel ka üllatav, jalustrabav, vapustav, drastiline, uskumatu, põrutav, jahmatav, šokeeriv ja nii edasi.

Johannes Aaviku ideede päevikust leiab lause: "Teised keelemehed, nagu Saareste ja Veski, suhtuvad uute sõnade loomise ideele kadeduse pärast neenivalt." "Sellane neenimine on tõesti põrpiv."

Sõnast "põrpima" sai inspiratsiooni 1988. aastal ilmunud ja Toomas Hendrik Ilvese poolt toimetet almanahh "Põrp!", mida kirjeldati kui sõltumatu, tsensuurivaba almanahhi, mis oli valmis käsitlema kõike, mis Eestit, eesti rahvast, kultuuri, keelt, ajalugu või poliitikat puudutab ja mida ilmus vaid üks number. Pilistveres tegutseb ka Põrpijate nimeline näiterühm.

Loodan, et ka tänane sõnasäuts mõjus teile põrpivalt.

Keiti Vilmsi rubriiki "Sõnasäuts" kuuleb Vikeraadio "Vikerhommikus" teisipäevast neljapäevani kell 7.25.

Kuulake sõnasäutse siit.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: