Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR.ee video | P.I. Filimonov esitles raamatut vene haritlaste elust

{{1512027240000 | amCalendar}}
Foto: ERR

P.I. Filimonovi Tallinna vene haritlaste elust kõneleva raamatu "Hariton Naganovi surm ja ajatus" esitlus toimus 30. novembril Viru keskuse Rahva Raamatus. Autoriga vestles Juku-Kalle Raid, katkendi luges ette Nero Urke. ERR kultuuriportaal kandis sündmuse üle.

Romaan "Hariton Naganovi surm ja ajatus” räägib Tallinna kultuurielu lähiminevikust. Sellest, kuidas elasid ja millega tegelesid kohalikud vene (pseudo)haritlased ja (pseudo)boheemlased tormilistel 1990. aastatel. 

Hariton Naganov oli ajastu võrdkuju. Mees, kes jättis jälje kõigele sellele, mida on tänapäeval moodne nimetada eestivene kultuuriks. Kui uue aastatuhande saabudes Hariton Naganov ootamatult suri, ei osanud keegi enam öelda, mis mees ta õigupoolest oli. Mida ta mõtles? Mida talle teha meeldis? Küll aga teati ja mäletati tema vastupandamatut sarmi, tänu millele koondusid tema ümber kõik ajastu säravamad tegelinskid. 

Romaani nimetu jutustaja süüvib salapärase varalahkunu ellu ja otsib üles mehe vanad kamraadid ja kallimad, et nende abil loosse selgust tuua. Ühel hetkel tuleb aga jutustajal nentida, et vastuste asemel leiab ta üksnes uusi küsimusi. Varsti pole kindel seegi, kas Hariton Naganov üldse lavalt lahkunud on. 

Tasapisi koorub mälestuste raamatust välja kelmiromaan, kus pole tagasi hoitud ei absurdi ega (enese)irooniaga. 

P. I. Filimonov on eestivene luuletaja ja prosaist. Ta on õppinud Tallinna ülikoolis inglise filoloogiat, ja lisaks luulele ja proosale kirjutab ta ka näidendeid ning esseistikat.  Filimonovilt on ilmunud üks jutukogu, neli luulekogu ja romaanid "Mitteekleudilise geomeetria tsoon“ (Kite, 2010), "Thalassa! Thalassa!“ (Varrak, 2013) ja "Laulis, kuni kõik lõppes“ (Varrak, 2016). 2007. aastal sai ta oma esimese avaldatud luulekoguga aasta parima venekeelse teose Kultuurakapitali preemia.

Raamatu on vene keelest tõlkinud Veronika Einberg, toimetanud Krista Mõisnik ning kujundanud Maris Kaskmann. Romaani andis välja kirjastus Gallus.

Toimetaja: Helen Eelrand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: