Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prima Vista toob kevade südamesse tulevikumuusikat

Hasso Krull
Hasso Krull Autor/allikas: PM/Scanpix

Kirjandusfestivali Prima Vista tänavune peateema „Tulevikumuusika“ hõlmab nii ehtinimlikku huvi selle vastu, mida tulevik toob, kui ka arutlusi tehnoloogiliste arengute ja kirjanduse tuleviku üle. Prima Vista nädal Tartus vältab 7.-12. maini, partnerlinnas Jõhvis on festival kohal päev varem, 6. mail.

Festivali patrooni Hasso Krulli sõnul tuleb tulevik meile kätte nii nagu me mineviku väge valdame ja hoiame. Seepärast tuleb olla mässumeelne, rõhutab ta. „Mässake, noored ja vanad, mässake, lapsed ja lapselapsed, mässake, memmed ja taadid! Juba on kuulda tuleviku tulemist, mühinal saabuvat tulevikumuusikat, see kostab nagu kauge kõmin sügavalt maa alt,“ kirjutab Krull festivali tervitustekstis.

Tulevikumuusikas sisaldub lootusrikas ootus, sestap innustab viieteistkümnes Prima Vista iseäranis noori ja nooruslikku mõttelendu. Kirjandusfestival ärgitab koolinoori jagama oma tulevikuvisioone Tartust, Eestist ja maailmast, et aidata kaasa Tartu pürgimisele 2024. aasta Euroopa kultuuripealinnaks.

Oma panuse tulevikuteemalistesse mõttearendustesse annavad ka meie küpsed kirjanikud lavastusliku ettevõtmise „EV 200“ raames.  Festivali traditsiooniliste sündmuste nagu Raamatu ja roosi päev, raamatulaat, pargiraamatukogu ja noortekas jt kõrval on kavas konverentsid „Kirjandus ja tehnoloogia“ ja „Psühhodisko“, ühislavastusi, üllatusaktsioone - sadakond sündmust üle terve Tartu linna.

Tartusse koguneb kokku enam kui poolsada fantastilist lugude ja luuletuste loojat Eestist ja laiast maailmast. Tulemas on XXI sajandi Proustiks nimetatud Alexander Genis USA-st,  jubelugude meister Christian Kössler Austriast, kataloonia prosaist Eduardo Mendoza ja paljud teised.

Festivali eelüritused ja  põhiprogramm pakuvad kaasaelamisvõimalusi ka lastele ja ainest õpetajatele tundide läbiviimiseks. Huvipakkuvat leiab nii kirjandusteadlane kui tavalugeja. Eelüritused algavad 23. aprillil Raamatu ja roosi päevaga.

Rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista on Tartu kui UNESCO kirjanduslinna maineüritus. Möödunud aastal käis festivalil hinnanguliselt ligi 10 000 kultuurihuvilist.

Festivali peakorraldajad on MTÜ Kirjandusfestival Prima Vista, Tartu Ülikooli Raamatukogu, Tartu O. Lutsu nimeline Linnaraamatukogu, Eesti Kirjanike Liit ja Eesti Kirjanduse Selts. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: