Kumus on avatud näitus 80ndate Eesti näituseplakatitest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Eesti Kunstimuuseum

Alates kolmapäevast, 17. jaanuarist on Kumu kunstimuuseumis avatud näitus "Värvi kah. 1980. aastate Eesti näituseplakat", kus näeb näituseplakatite valikut Eesti plakatikunsti kõrgajast.

Plakatikunsti tõusva rolliga 1980. aastate Eesti kunstiväljal käisid kaasas trükitehnilised ja kunstilised eksperimendid. Plakat astus dialoogi teiste kunstiliikidega ja vahendas paljusid tollal uuenduslikke visuaalkultuuri võtteid. Eriti kultuuriplakatile oli iseloomulik mitmetähenduslik kujundimäng, domineeris fotokeskne suund. Nii mõnigi kord ei seostunud plakati kujundus üheselt reklaamitava kultuurisündmuse sisu ega pealkirjaga, vaid põikles kõrvale plakati kui informatiivse meediumi nõuetest ning toimis iseseisva kunstiteosena.

Näituse eesmärk pole anda ammendavat ülevaadet vaadeldava perioodi näituseplakatite mitmekesisusest, vaid luua värviküllaste tööde abil intensiivne ruum, mis rõhutab pinget plakati kui väliskeskkonnas levitatava ja kiiresti hävineva massimeediavahendi ning näitusel eksponeeritava autonoomse kunstiteose vahel. Valiku keskmes olevad fotolavastuslikud plakatid kutsusid kunstinäitustele, mängides kunstiga seotud motiivide ja kujunditega alates maalitarvetest kuni värvipritsmete ning -laikudeni. Viimaseid kasutati nii mitmekihilisuse või maalilisuse efekti loovate kui lihtsalt pilkupüüdvate kujundusvõtetena.

Paljud nendest plakatitest jõudsid 1980. aastatel eksponaatidena plakatinäitustele ja nüüdseks on valdav osa neist leidnud endale koha Eesti Kunstimuuseumi kogus.

Kunstnikud: Villu Järmut, Enn Kärmas, Margus Haavamägi, Jüri Kass, Silver Vahtre, Ruth Huimerind, Ülo Emmus, Andrei Kormašov, Tiina Alver

Kuraator: Madli Mihkelson

Kujundaja: Paco Ulman

Näitus on avatud Kumu kunstimuuseumi IV korruse projektiruumis 17. jaanuarist 2018 kuni 6. maini 2018.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: