Kirjandusmuuseum ootab õpilastelt koolipärimusi

Kirjandusmuuseum otsustas kokku koguda Eesti koolipärimuse ning ootab koolilastelt kirjeldusi selle kohta, milliseid mänge nad koolis mängivad, milliseid nalju teevad või mida tänapäeva noored kardavad.

Viimati koguti koolipärimust 2007. aastal, enne seda 1992. aastal. Selle ajaga võrreldes on paljugi uut, samas on mõni asi, mis püsib ajas muutumatuna, vahendas "Aktuaalne kaamera", kes käis koolipärimusi uurimas Rõngu keskkooli õpilastelt.

"Ma kardan kõige rohkem üksijäämist, sest see on nagu ma olen täiesti üksi, mul pole mitte kellegagi rääkida. See on nii kurb. See meenutab pimedust," rääkis koolipärimuse projektis osalev Mariliis.

"Ma kardan täpselt samamoodi nagu see väike tüdruk ütles üksijäämist. Ja ämblikuid kardan hullult. Mulle ka väga ämblikud ei meeldi," ütlesid õpilased Egle ja Annabel.

Helen ja Kristina kardavad aga pimedust. Viimane ka killerkloune.

"Seekordses materjalis tulebki esile see, et on ikkagi need meediahirmud - igasugused killerklounid, mis on otseselt telesaadetest, siis Slender Man, mis on arvutikangelane, kellest on saanud elav olend, kes hirmutab lapsi ka Eesti parkides. Sellised meediamõjulised uued tegelased, kes tihti tulevadki, et jääda mõneks aastaks ja siis nad vahetatakse välja uute vastu," kirjeldas koolipärimuse võistluse korraldaja Reet Hiiemäe.

Meedia- ja internetipäritolu on lisaks hirmudele ka naljad, mida tänapäeva lapsed koolis teevad.

"Näiteks tagid ühte sõpra hästi palju Instagramis," märkis Emily.

"YouTube'is olevate kanalite kaudu, mis seal näitavad. See tundub meie jaoks päris naljakas ja siis proovime järgi teha neid nalju," selgitas Rasmus.

"Instagramist saame enamuse ja omavahel lihtsalt jagame. Näiteks kellestki on mingi pilt ja kellegi näoilme ja siis kirjutatakse, et "mina peale matemaatika tundi" või midagi sellist," rääkis Egle.

Tänaseks on kirjandusmuuseum kogunud kokku umbes 300 koolilapse pärimuse. Koolipärimuse laiaulatuslikum kogumine läheb lahti veebruarikuus, Eesti 100. sünnipäeval.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: