Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti tutvustab end juubeliaastal Riias paekivi ja tekstiili kaudu

Eesti tutvustab end läheneva juubeli eel Riias korraga nii rahvuskivi - pae - kui ka tekstiilikunsti kaudu.

Läti seltsimaja valges saalis on väljas Ehalill Halliste gobeläänid või nagu kunstnik ise ütleb - vaipa kootud kivid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Paepealne" on väga sümboolne näitus, et lõunanaabritele korraga nii Eesti paekivi kui ka kunsti tutvustada - iseäranis auväärses Riia seltsimajas.

Ehalill Halliste autorinäitus avati seal koostöös Estonia seltsiga, mis on Tallinnas, Estonia talveaias ikka lätlaste loomingut tutvustanud. Veebruar on aga Riia seltsimajas juba mitmendat aastat justkui eestlaste kuu.

"Eesti rahvuskivi - paekivi - lõigete ürgsed ja müstilised mustrid olen püüdnud vaipa kududa. Nii et teen lõngast kivi. Kõigepealt tahaksin tänada geoloog Helle Perensit, kelle raamatuist on see inspiratsioon leitud," selgitas tekstiilikunstnik Halliste.

Ka Pajusi paas nagu teised kivid jõuab gobeläänile nii, et raamatupildi põhjal valmib kavand, vaip on aga selle kümnekordne suurendus. "Maapõues meie all on imelisi mustreid lõpmata arvul. Kui elu ja tervist kingitakse, siis töötan ja tunnen sellest teemast rõõmu," lausus Halliste.

"Eesti ja Läti tekstiilikunst tundub meile olevat väga erinev. Aga Kesk-Euroopas jälle tundub, et meie suundumused on olnud väga sarnased," kommenteeris näituse kuraator Peeter Kuutma.

Ehalill Halliste on varem Riias osalenud rühmaväljapanekutel, kuid autorinäitus on tal Lätis esimest korda. Osa paegobelääne on ta kudunud just selle omapärase Eesti-tutvustuse jaoks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: