Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tiit Hennoste: eesti teaduskeel läheb aina enam inglise keele peale üle

Foto: PM/Scanpix Baltics

Ehkki keeleteadlane Tiit Hennoste on tunnustatud õppejõud ja meediaekspert, kelle panus eesti keelde ja kultuuri on hindamatu, oli uudis Valgetähe IV klassi teenetemärgist talle ehmatus. Toibudes valdasid Hennostet aga väga rõõmsad emotsioonid.

"Ma olen küll selline mitme pere koer, kes ka kirjandusteadusega tegeleb ja ajakirjandusega on tegelenud," sõnas Hennoste "Aktuaalsele kaamerale" ja tõi välja, et praegusel ajal, kus suhtumine teaduslikku eesti keelde ei ole mitte kõige parem, siis on väga oluline, et eesti keele uurijale antakse selline aumärk.

Hennoste sõnul ei tasu muretseda igapäevasesse eesti keelde tungivate võõrsõnade pärast, sest see on osa keele arengust. Suurt ohtu näeb Hennoste aga eesti teaduskeelel, mis aina enam läheb inglise keele peale üle. "Täie vastutustundega võin öelda seda, et kui eesti keelest kaob teaduslik mõtlemine, ma rõhutan mõtlemine, siis on küll asjad halvasti, sest siis jääb keelest ainult köögikeel püsima."

Tavaline inimene eesti teaduskeele jätkusuutlikkuse heaks eriti palju teha ei saa, ent Hennoste sõnul saaks seda teha riik. "Selle kaudu, et riik lihtsalt sõna otseses mõttes telliks teadlastelt rohkem eesti-, mitte ingliskeelset toodangut, küll siis teadlased tulevad kaasa ja hakkavad rohkem selles kirjutama."

Vabariigi President annab Tiit Hennostele Valgetähe IV klassi teenetemärgi üle 21. veebruaril Tartu Ülikooli Narva kolledžis.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: