Steven-Hristo Evestus ennustas teatri aastaauhindade võitjaid

Foto: ERR

Täna õhtul selguvad Eesti teatriliidu aastaauhindade võitjad. "Terevisioon" kutsus seks puhuks stuudiosse teatrisõbra ja riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse, kellega koos üritati ennustada, millistele nominentidele lähevad parima lavastuse, parimate pea- ja kõrvalosatäitjate auhinnad.

"2017. aasta kohta võib öelda seda, et oli selliseid tegijaid, kes eristusid. Ma ei saa öelda, et see oleks kuidagi altläinud teatriaasta, aga midagi suurt ja väga erilist sellest aastast kahjuks ei tulnud. Nii et kindlasti on lootused sellel aastal," märkis Evestus.

"Ma arvan, et eks sellel žüriil, kelle teatriliit igal aastal kokku paneb, sellel on kindlasti omajagu tegemist. Sellepärast, et on palju lavastusi, need tuleb ära vaadata, tuleb välja sõeluda need võimalikud parimad ja seetõttu ma arvan, et ollakse tihti suure peavalu käes, et kes siis peaks olema need õiged nominendid," jätkas ta.

Kunsti hindamine on äärmiselt subjektiivne tegevus. "Ma arvan, et üks valem, mille järgi tuleb ka hinnata neid nominente, on see, et kas nad on kuidagi leidnud tee ka meie publiku südamesse. See on kindlasti ka üks oluline asjaolu."

Evestus ütles, et kui ta heitis pilgu teatriaasta auhindade nominentidele, siis nõustub ka nii mitmegagi.

"Esiteks tooksin kindlasti välja Eesti Draamateatri "Ivanovi". Ka mina olen see, kes 90ndate alguses on näinud viimast Ivanovit Jüri Krjukoviga peaosas ja kes ootas möödunud teatriaastal ka väga Draamateatri esietendust. Ma arvan, et Draamateater Uku Uusbergiga eesotsas on saanud suurepäraselt "Ivanoviga" hakkama," sõnas Evestus.

"Minu jaoks on märksõna kindlasti väga tugev ansamblimäng ja siinkohal tahaksingi just tähelepanu juhtida sellele, et mul on väga hea meel, et meeskõrvalosatäitja auhinnale on nomineeritud Guido Kangur, ja naiskõrvalosatäitja auhinnale nomineeritud Ülle Kaljuste ning Harriet Toompere, kes kõik teevad selles ansamblis väga hea rolli," jätkas ta.

"Ma loodan, et nii mõnigi laureaat tuleb nende hulgast. Sama võrra oodati ka möödunud teatriaastal Elmo Nüganeni "Kirsiaia" puhul, et ka see jääb nominentide hulka. Kahjuks "Kirsiaiaga" seda juhtunud ei ole ja ega suuri etteheiteid selles osas teha ei saa. Elmo Nüganen oma Lopahinina aastast 1993 jääb kindlasti rohkem meelde kui tema viimane "Kirsiaed", kuigi see "Kirsiaed" oli ka ära timmitud ja väga hea klassikaline lavastus."

Samuti tõi Evestus välja välislavastaja, udmurdi lavastuse "Praegu pole aeg armastamiseks". "See näitab seda, et me kutsume siia meie sekka ka välislavastajaid, kes mõnikord mõned uinunud näitlejad uuesti elule äratavad, et neid on võimalus hoopis uue nurga alt nautida. Seetõttu hoian pöialt kindlasti ka sellele lavastusele."

Samuti hoiab Evestus pöialt ka Kristo Viidingule ja Mari-Liis Lillele, kes on vastavalt nomineeritud meesosatäitja ja naisosatäitja auhinnale. "Seda antiikmütoloogiast tõukunud näidendit, mängurõõmu ja patsifismi sõnumit edastav näidend oli kindlasti üks möödunud hooaja ja suve pärle."

Evestus usub, et parima lavastaja auhinna puhul võib tulla rebimine kahe nominendi vahel. "Me kõik oleme sellel hooajal väga palju oodanud teatrisarja "Sajandi lugu". Kõik teatrid on ju oma jõud ühendanud ja teinud midagi suurt ja vägevat sel eesmärgil, et Eesti 100 ka teatrite poolt ära märgitud saaks. Seetõttu ei saa sugugi alahinnata Ivar Põllu ja Mart Kolditsa tegevust lavastusega "BB ilmub öösel"."

"Rongisõit Tapale ja Tapal filmivõtetele sattumine.. et tempokas lavastus. Lavastus, mis pakub võimaluse heita 40ndatele aastatele pilgu mitte suure ängi, vaid tegelikult üsna teistsuguse nurga alt ja oli tegelikult väga nauditav," kirjeldas ta. Aga ta hoiab samal ajal väga pöialt ka Uku Uusbergi "Ivanovile".

Meesosatäitjana hindab Evestus kindlasti Draamateatri näitlejat Kristo Viidingut.

"Väga hea näitleja, arenenud väga heale tasemele. Ma toetan teda selles udmurdi lavastuses, millest ma juba rääkisin. Samamoodi ma jään ka naisosatäitja preemia puhul lootma, et seekord naeratab õnn Mari-Liis Lillele, kelle vapustavat sära ja mängulusti samas lavastuses saab nautida."

Kui "Ivanov" jääb parimate lavastuste hulgast kõrvale, siis on Evestuse sõnul aeg heita pilk Guido Kangurile, kes on teinud samas lavastuses suurepärase kõrvalosa. "Ja ma arvan, et kohati vahepeal unne suikunud Harriet Toompere on suurepäraselt uuesti ellu ärganud ja me saame kõik teda selles lavastuses nautida."

Evestuse hinnangul on nominentide nimekiri tegelikult liiga klassikalise teatri põhine. "Ma kindlasti mainin etenduskunstide auhinna puhul ära selle, et meil on väga suurepärane füüsilise teatri magistrikursus parasjagu omandamas uusi tarkusi ja teadmisi, et tulla välja hoopis uute oskustega. Väga suurepärane oli NO99 teatris nähtud aktsioon "Siis kui väikesed lapsed kõik magavad juba"," märkis ka näitena.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: