Rotermanni soolalaos saab näha Kanadas tegutsenud Eesti arhitektide loomingut

Toronto linnapildis võib leida sadu silmapaistvaid ehitisi, mille projekteerijad on Eesti juurtega arhitektid. Pärast mitmeaastast uurimustööd avati Rotermanni soolalaos mahukas näitus "Uude Maailma! Eesti arhitektid Torontos", mis tutvustab teise maailmasõja järel Kanadas tegutsenud Eesti arhitektide loomingut.

Näitus keskendub eelkõige Eestis sündinud arhitektidele, kelle karjääri või õpingud Euroopas katkestas sõda ning kelle uueks kodumaaks sai Kanada ning neile, kes omandasid arhitektikutse Kanada ülikoolides sõjajärgsetel aastakümnetel, vahendas "Aktuaalne kaamera"

"Me võime tuua Uno Prii, kes on Torontos kultusisik, keda teavad inimesed tänavalt, sest tema majad on sedavõrd tähelepanu väärsed," ütles kuraator Jarmo Kauge ja selgitas, et Prii arhitektuur on edevam kui 1960.-1970. aastatel loodi, mistõttu tekitab ta huvi nooremates generatsioonides. "Samal ajal lõi sellist tavalist, hea maitsega arhitektuuri teine eestlane Elmar Tampõld, kes oli siis hinnatud ja nüüd võib-olla rohkem ära unustatud."

Kanada Eesti arhitektid on loonud pärast omariikluse taastamist hooneid ka kodumaal, avalikkusele tuntuim on ilmselt Kawe Plaza Tallinnas Vabaduse väljaku ääres, mille projekteeris arhitekt Henno Sillaste oma perekonnale tagastatud krundile. "Muidugi see tekitas eesti arhitektides teatud kadedust, see ei olnud aeg, kui ehitati palju, mistõttu kui välis-eesti arhitektid hakkasid siin ärisid püsti panema, siis kohalikud arhitektid ei vaadanud seda positiivse pilguga," sõnas Kauge.

Näitus "Uude maailma, Eesti arhitektid torontos on avatud Rotermanni soolalaos kuni 27. maini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: