Eksperdid: Jaak Joala ja Urmas Oti monumendi idee on kaalumata ning rutakas

Foto: Arhitektuuribüroo Ansambel

Põhja-Tallinna vanem Raimond Kaljulaid tegi linnavolikogu esimehele Mihhail Kõlvartile ettepaneku püstitada alles kavandamisjärgus Balti jaama väljakule monument Jaak Joala ja Urmas Oti auks. Ekspertide meelest on mõte läbi kaalumata ja rutakas.

Tallinna linnadisainer Urmas Kaldaru arvab, et mõte väärib kaalumist, aga sellega ei tohiks kiirustada. "Kas me peame kogu Eesti Vabariigi pealinna mälestusmärkidega täitma nagu üks teine Euroopa riik lähiajaloos? Tänasel päeval toimuvad Tallinnas erinevatel tasemetel protsessid, näiteks Konstantin Pätsi, Jaan Krossi, Georg Otsa mälestusmärkide osas," märkis Kaldaru ERRi raadiouudistele.

Arhitektide liidu liige Peeter Pere leiab, et rutata ei tohiks ka monumendi asukohta planeerides. "Minu teada ei ole veel isegi selle platsi kavandit olemas, see kõik on veel valmimas. Seetõttu on väga raske öelda, kas see monument sobib sellesse kohta. Ja üldse on praegu surve igasuguste 100. sünnipäevade – nii Vabariigi kui ka mitmete inimeste 100. sünniaastapäeva puhul hakata neid monumente rajama. Nii et on oht, et neid kujusid tuleb liiga palju," sõnas Pere.

Aasta aega enne Riigikogu valimisi toob Raimond Kaljulaid monumenti kavandades eeskujuks pingi Eduard Vilde ja Oscar Wilde'iga Tartus. Nimelt leiab ta, et ka Talllinna monumendi jaoks oleks sobivaim lahendus pink, millel Joala ja Ott istuksid.

Peeter Pere arvates tuleks esiteks välja kuulutada ideekonkurss.

"Miks kopeerida mingeid lahendusi, mis on juba Eestis olemas, ja ka paljudes Euroopa ja maailma linnades on sarnaseid istuvate inimeste monumente küllaldaselt. Mina arvan, et see lahendus ei peaks üldse olema ilmtingimata kujutav, vaid see võiks olla abstraktne. Aga need tingimused paneks paika võistlus, nii kujurite, arhitektide kui ka maastikuarhitektidega koos ja siis leitakse sellele kõige sobivam lahendus," selgitas Pere.

Linnadisainer Urmas Kaldaru arvates võiks ka otsus kellele monument püstitada, olla laiema seltskonna arutada ja hinnata.

"Kas Jaak Joala, Urmas Ott, keegi teine või kolmas – see ongi see koht, kus inimesed peavad mõtlema ja arutama, kas üks, teine või hoopis seitsmeteistkümnes ja siis sealt saab alles edasi minna," lisas Kaldaru.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: