Päeva video: Childish Gambino - "This is America"

Childish Gambino
Childish Gambino Autor/allikas: Kaader videost

Tundub, et Childish Gambino, kes ilmus 2010. aastate alguses kuulajate ette küllalt stiihilise, kuid siiski rafineeritud artistina, hakkab igasugust kontrolli kaotama. Temast koorub välja ürgfunk, midagi sellist, mida naljalt viimased paarkümmend aastat kuulnud pole.

Värske loo "This is America" kontekstis tundub see väide tegelikult idiootne. Pala kerib lahti naeruväärse, ehk isegi paroodilise kitarriosaga, mis võiks juhatada sisse pigem järgmise Ed Sheerani lembelaulu või Justin Timberlake'i vedel-americana. Aga siis ronib pilti Childish Gambino, kes väänleb ja tõmbleb nagu nõdrameelne, ja laseb kitarristile kuuli pähe. Ta karjub "This is America" ja biit plahvatab käima. Vaikelu on murtud, ilusad unistused purustatud.

Pealkirja arvestades ei ole "This is America" tegelikult Trumpi-kriitika, mida võiks oodata, pigem on see pseudo-utoopia Ameerikast, kus mustanahalised on ikka loomad ja metslased, vaid poolel teel inimeseks saamiseni. Childish Gambino näitab, et paksude kuldkettide, võltshammaste ja muu blingi alla peidetud trap-räpparid on täpselt samamoodi pjedestaalile tõstetud võõrapärased tsirkuseartistid nagu 20. sajandi alguses jazzmuusikud. Must mees teeb laval imelikke asju, valged plaksutavad vaimustunult ja õgivad popkorni.

Aga samal ajal kui mustanahaline lollitab laval, tõmbleb nagu loom ja teeb veidrat muusikat, ei jää maailm tema ümber seisma. Politseivägivald eksisteerib edasi, mustanahalised põgenevad mööda tänavaid, ei jää kunagi seisma. See on Ameerika, ole valvel, ütleb Gambino, mustanahaline võib olla nurga taga.

Isegi kui me unustame kogu selle konteksti ära, ei pane tähele lüürikat ja keskendume vaid muusikale, on tegemist ikka tipptasemel looga. Veniv bassine biit väänleb sarnaselt Childish Gambinole, "This is America" ei jää kordagi pidama ega seisma, pidevalt toimuvad pisikesed arengud ja muutused. Lugu, mis avab end teisel, viiendal ja ilmselt ka kolmekümnendal kuulamisel.

Kui Childish Gambino eelmine plaat "Awaken, My Love!" oli tema seni parim kauamängiv, siis loo "This is America" järgi võib oodata midagi veel rajumat.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: