Rahvusooper võib uue maja asemel laieneda hoopis Linnahalli

Estonia
Estonia Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Eesti Rahvusooper lähema nelja aasta jooksul uut maja ei saa. Peadirektor Aivar Mäe sõnul on pärast arhitektide liiduga tehtud uuringut kõige realistlikum anda ooperiteatri funktsioon hoopis Linnahallile. Riigieelarve strateegiasse aastani 2022 ei ole aga sisse kirjutatud ei uut maja ega ka Linnahalli rekonstrueerimist.

Arhitektide liiduga läbiviidud uuring jättis rahvusooperi peadirektori Aivar Mäe sõnul sõelale Tallinna sadama territooriumil Admiraliteedi basseini juures asuva krundi ja Linnahalli. "Ma ise arvan, et kõige realistlikum on anda Linnahallile ooperiteatri funktsioon. Võib-olla ei ole see päris see, mida me ootasime ja lootsime, aga lüüa kaks kärbest ühe hoobiga ehk teha Linnahall ja meie mereväravad korda, lahendades samal ajal ka ooperimaja küsimuse, oleks mõistlik ja sinna suunas me liigume," ütles Mäe ERR-i raadiouudistele.

Nädal aega tagasi, 30. aprillil kirjutas ajaleht Äripäev, et Tallinna sadam valmistub kinnisvaraarendusteks. Tallinna sadama kinnisvara ärisuuna juht Piret Üts ütles lehe vahendusel, et kui riigi huvi peaks konkretiseeruma, siis sadam on ooperimaja ideele endiselt avatud.

Aprilli lõpus kinnitatud riigieelarvestrateegia aastani 2022 ei näe ette raha eraldamist Estonia uueks majaks ega ka vajalikeks ehitustöödeks, et Linnahalli funktsiooni muuta. Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompus ütleb, et kogu projekt ei ole praegu veel piisavalt konkreetne.

"Kindlasti tuleb kõiki võimalusi kaaluda. Aga ka Linnahalli kordategemine on väga suure riigieelarve mõjuga ettevõtmine. Mida tooks kaasa kaasa lisaks seni räägitud multifunktsionaalsele konverentsikeskusele sinna ka ooperimaja vajadusi arvestades rajada keskkonda, see tähendaks jälle tõenäoliselt mõju eelarvele. Neid arvutusi ei ole aga praegusel hetkel kultuuriministeeriumile toodud ja seetõttu ei oska seda rohkem ka kommenteerida," lausus Kompus.

Rahvusooperi ambitsioon oma majast kaugemale laieneda on veel lahtine. Tallinna linn esitas koos majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga Euroopa Komisjonile riigiabi teatise Linnahalli rekonstrueerimiseks. Aivar Mäe loodab, et positiivne vastus Euroopa Komisjonilt paneb ka muud asjad liikuma.

"Mõned kuud tagasi langetati poliitiline otsus, et nii linn kui riik panevad sellele projektile oma õla alla mahus 40–50 miljonit. Nii et umbes sada miljonit on kaudselt otsustatud. Aga see ei ole muidugi piisav. Kultuurkapitalil on olemas ka nn betooniraha, millega finantseeritakse ERM-i ja ka tulevast muusikaakadeemia uut saali. Need maksed lõppevad 2022–2023. aastal, mis võimaldab järgmistest vahenditest, kui nii otsustatakse, finantseerida uut ooperimaja," lausus Mäe.

Kas Linnahall Euroopa Komisjonilt riigiabi saab, selgub heal juhul aasta lõpuks.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: