Peeter Helme raamatusoovitus: mõnus lugemine astrofüüsikast

Leitud gravitatsioonilääts
Leitud gravitatsioonilääts Autor/allikas: Kanaari astrofüüsika instituut

Neil deGrasse Tyson - "Astrofüüsika inimestele, kel on kiire"

Tlk. Lauri Liiders.  Rahva Raamat, 2018. 192 lk.

Rahva Raamat on kirjastanud ühe maailma kuulsaima astrofüüsiku, eelkõige astrofüüsika populariseerija ühe kõige lihtsama ja igaühele arusaadava raamatu. Selleks astrofüüsikuks on ameeriklane Neil deGrasse Tyson, kes on kindlasti paljudele tuttav erinevatest populaarteaduslikest saadetest ja tema raamat kannab pealkirja "Astrofüüsika inimestele, kel on kiire".

Teosel on 192 enamvähem A5-formaadis lehekülge ja eestindanud on selle Lauri Liiders. Kui jätta kõrvale pisiasi, et eesti keeles kirjutatakse planeedinimi Marss kahe s-iga, on raamat lausa hämmastavalt selges, mõnusas ja ladusas eesti keeles. Kuid – eks ilmselgelt on ka originaali tekst ladus ja lihtne. Nimelt on raamatu kõik kaksteist peatükki ilmunud algselt esseistlike artiklitena ajakirjas Natural History ning üleüldse – nii palju kui mina deGrasse Tysonit tema teleesinemiste vahendusel tean, on tegu arusaadavalt ja muhedalt rääkiva mehega.

Rääkides astrofüüsikast, pole need omadused lihtsalt voorused, vaid suured anded. Nimelt suudab deGrasse Tyson põnevalt ja mõistetavalt rääkida sedavõrd keerulistest asjadest nagu universumi teke, tumeaine ja tumeenergia, neli fundamentaaljõudu, kvantfüüsika alused, erinevate keemiliste elementide funktsioon kosmoses ja üldrelatiivsusteooria. Kusjuures viimase mõistmiseks aitab hästi kaasa tsitaat, mida raamatu autorile oli ülikooliajal korrutanud üks tema õppejõud: "Aine ütleb ruumile, kuidas kõverduda; ruum ütleb ainele, kuidas liikuda." (lk 91) Lihtne, eks?

Niisiis on tegu huvitava raamatuga, kus autor tõtlikul, aga ometi kannatlikul moel ja rahvalikke näiteid tuues seletab lahti asju, mis otseselt meie igapäeva ellu ei puutu, aga ometi võiksid. Tsiteerin veel: "...sain bioloogiatunnis teada, et ühel mul käärsoole ruutsentimeetril tegutsevate bakterite arv on suurem kõigi inimeste omast, kes on kunagi elanud. Sedasorti info paneb sind sügavamalt järele mõtlema, kes – või mis – siin tegelikult mängu juhib.

Sellest päevast alates ei pea ma inimesi enam aegruumi isandateks, vaid pigem osalisteks ilmatus kosmilises olemisahelas, kel on otsene geneetiline side nii elavate kui ka väljasurnud liikidega, mis ulatub ajas tagasi neli miljardit aastat, esimeste ainuraksete organismideni Maal." (lk 180)

Võib-olla on see mõte mõne inimese jaoks hirmutav, teda vähendav, aga tegelikult argumenteeris deGrasse Tyson tekstis, millest pärineb tsiteeritud lõik, sedalaadi hoiaku vastu. Ta nimelt leiab – ja olles nüüd läbi lugenud ta raamatukese, leian minagi – et see on imetlusväärne, et meil on võimalus kõiki neid asju teada ja olla sel moel osaline universumist ka sellisel, teadlikul moel. Oma füüsilisel kujul oleme seda ju niikuinii, koosnedes osakestest, mis tekkisid miljardeid aastaid tagasi hiidtähtede plahvatuste tulemusena.

Nõnda võib soovitada deGrasse Tysoni raamatut igale kooliõpilasele, kelle jaoks keemia ja füüsika on nürid ja mõttetud ained. Aga see on tõeliselt mõnus lugemine igaühele, tõmmates korraks tähelepanu kõrvale maistelt asjadelt ja pannes nägema asju suures – ja kui ma ütlen suures, siis ma mõtlen tõesti SUURES! – plaanis.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: