​​​​​​​Eesti laulja Lauri Vasar tegi debüüdi Milano La Scalas

Lauri Vasar
Lauri Vasar Autor/allikas: pressimaterjalid

Lõppema hakkava hooaja kogu juunikuu on Eesti bariton Lauri Vasar veetnud debütandina Itaalias Milanos, kutsutud solistina La Scalasse (Teatro alla Scala) laulma Schuberti ooperi "Fierrabras" siinses esmalavastuses. Teatri saal mahutab pisut enam kui 2000 kuulajat, Schuberti ooper on publiku ees seitsmel õhtul kuni 30. juunini.

Proovid Franz Schuberti ooperi lavale toomiseks toimusid maikuus. Schuberti ooper, kirjutatud 1823. aastal, koos kõnedialoogidega, jõudis peamiselt oma nõrga libreto tõttu täisversioonis ja lavastatuna publiku ette alles 1897. aastal. Esmalavastus sündis Karlsruhe õukonnateatris Felix Mottl'i redigeerituna ja tema dirigeerimisel.

Milano La Scala laval on ooper esmakordselt, etendused on plaanitud 5., 9., 12., 15., 19., 27. ja 30. juunil, Lauri Vasar esineb Bonaldi osas ning homme on ooperi sedakorda viimane etendus La Scalas. Lavastus sündis koostöös Salzburgi festivaliga, kus Lauri ise debüteeris juba 2003. aastal.

Dirigent on briti noorema põlve tuntud maestro Daniel Harding, lavastaja veelgi kuulsam eakas saksa teatrimees Peter Stein. Claudio Abbado kutsus Hardingi enda assistendiks Berliini Filharmoonikute juurde, kus Harding debüteeris juba 21-aastasena. Daniel Harding tegutseb Orchestre de Paris' peadirigendina Paavo Järvi järel, lõpetades seal järgmisel hooajal. Ta on ka Rootsi Raadio SO peadirigent ning olnud pikka aega seotud Mahleri Kammerorkestriga. Samas on Harding ka teatridirigendina väga nõutud. Lauri Vasar hindab väga Peter Steini lavastajana ning Stein on teinud koostööd eesti baritoniga korduvalt varemgi. Milano La Scala'sse on Lauri Vasar saanud kutseid ka varem, aga ajagraafikud pole neil kordadel sobinud.

"Lauljana laval olles keskendun rollile, oma tööle, ja annan endast parima, ükskõik millises teatris või millises rollis olen. Samas loomulikult on La Scalas tunda ajaloo hõngu, siin on laulnud ja publiku erakordseid ovatsioone vastu võtnud Maria Callas, Franco Corelli ja paljud teised ooperimaailma suurkujud," rääkis Lauri Vasar oma esimesest La Scalas töötamise kogemusest vahetult enne viimast "Fierrabrasi" etendust.

"Vahetu kogemus nii väärika ooperimaja igapäevatööst on põnev ja arendav. Bonaldi roll erineb minu teistest senistest osatäitmistest, sest ma pole varem negatiivseid kangelasi mänginud. Ka vokaalselt nõuab "Fierrabras" minult teistsugust häälestust kui minu tavapärased rollid. Kuna ooperi need osad, mil olen aktiivselt laval, on komponeeritud väga massiivsena, siis tuleb mul laulda enamus aega võimsa orkestri tagant."

Kuigi olime okupeeritud maa, ja meie parimad lauljad ei saanud siit välja Lääne poole esinema, pole Eestis kunagi varem olnud nii mitmekülgse repertuaariga lauljat ja maailmalavadel esinevat baritoni kui seda on Lauri Vasar. Salzburgis lauljadiplomi ja muusikamagistri kraadi saanud Lauri Vasaral on ju ka vioolamängija ja laulja kõrgharidus Tallinnast, samuti siinne orkestris mängimise kogemus. Nüüdseks on Eesti bariton solistina üles astunud Euroopa tuntumatel lavadel ja muusikakeskuste esindussaalides, nagu Madrid, Barcelona, London, Brüssel, Pariis, Lyon, Zürich, Amsterdam, Viin, Frankfurt, Berliin, Genua, Ateena, Budapest, Tokyo, Düsseldorf, lõpuks ka sünnilinn Tallinn. Kuuel hooajal, kuni aastani 2015, oli Vasar koosseisuline solist Põhja-Euroopa kuulsaimas ooperimajas, Hamburgi Riigiooperis. Võluv tähtlaulja ja suurepärane näitleja ka klassikalises ooperirepertuaaris, kus võivad olla kõrvuti Mozart ja Wagner, on ta solistina kaasa teinud mitmete tuntud, aga moodsamate heliloojate lavateostes, autorid Benjamin Britten, Egon Wellesz, Wolfgang Rihm, Hans Werner Henze, Luigi Dallapiccola, Aribert Reimann, Peter Eötvös, samuti Richard Strauss, Leoš Janáček, Dmitri Šostakovitš jt. Neil aastakümneil on Vasar kokku puutunud paljude tuntud dirigentide ja lavastajatega, samuti lauljatega.

Ka sel hoojal on Lauri Vasaral olnud kaalukaid ülesastumisi nii ooperi- kui kontsertlauljana: novembris Berliinis Deutsche Operi 24. heategeval Grand Opera galal, jaanuaris-veebruaris Lyoni Rahvusooperis Alexander Zemlinsky ooperi "Kriidiring" etendustel, aprillis-mais aga taas Berliini Riigiooperis (Staatsoper unter den Linden) Amfortase kaalukas rollis Wagneri "Parsifalis" ning Daniel Barenboimi dirigeerimisel. Lauri Vasarast on saanud kuulsa Barenboimi üks eelistatumaid lauljaid.

Enne neid, veel eelmisel hooajal, olid Lauri Vasaral etendused taas Salzburgi festivalil Aribert Reimanni ooperis "Lear" Gloucesteri krahvi rollis, samuti põnev ülesastumine Berliini Riigiooperis nimiosalisena Mozarti "Figaro pulmas", taas peadirigent Daniel Barenboimi juhatusel.

Lauri Vasara eelolevad kolm erinevat lavastust uuel hooajal on kõik seotud Berliini Riigiooperiga. Need on taas nimiosa Mozarti "Figaro pulmas", järgmisena Mozarti "Võluflööt" ning Porokofjevi "Kihlus kloostris". Dirigendid on Daniel Barenboim kutsunud Mozarti ooperitesse Alessandro De Marchi ja Franz Welser-Mösti ning vaid Prokofjevi etenduste dirigeerimise endale jätnud.

Viimastel hooaegadel on Eesti bariton tegutsenud vabakutselise lauljana. Et sel suvel pole Lauri Vasar Wagneri festivalil Budapestis, unistab ja ootab ta, millal saaks ka oma suvekodusse Eestis pisutki puhkama tulla.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: