Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mustjala muusikafestival Saaremaal alustab kontsertidega reedel

Mustjala festival
Mustjala festival Autor/allikas: facebook.com/MustjalaFestival

Saaremaa kaunis loodeservas asuv Mustjala on juba aastaid saanud juulikuu eelviimasel nädalalõpul meeliköitvaks festivalipaigaks. Seekord alustatakse kontsertidega reede, 20. juuli õhtul.

Mustjala muusikafestival on köitnud publikut juba alates 1995. aasta suvest, kunstiliseks juhiks tšellist Aare Tammesalu. Pidustuste iga kontsert toimub erinevas paigas. Tänavusel Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal pöörab ka Mustjala festival erilist tähelepanu kodumaisele muusikale ja muusikutele, näidates sellega, et kultuuri kontekstis ei saa me Eestis rääkida vähem tähtsatest ääremaadest.

Meie nimekaima tšellisti ja muusikategelase Aare Tammesalu juhtimisel on muusikaüritused Mustjalas mõningase poliitilise kaasvärviga sel lihtsal põhjusel, et igal aastal toimub üks festivalikontsertidest Ninase poolsaarel endisel sõjalisel objektil – nõukogude Punaarmee poolt 1939.-1940. aastal Saaremaale rajatud rannakaitsepatareis nr 317. Asus ju Saaremaa ning Mustjala suure impeeriumi lääne-loodepoolseimas piiriservas. Nii nagu kontserdipaik, on samaviisi ekstreemne ka seal seekord esitatava teose sünnilugu: festivali avakontsert toimub reedel, 20. juulil algusega kell 19 kõhedust tekitavas militaarses õhkkonnas. Kuulaja ette tuuakse 20. sajandi ühe väljapaistvama muusikageeniuse Olivier Messiaeni teos "Kvartett aegade lõpust", mis on Messiaeni looduna (ja kaastegevusel) esimest korda ette kantud 1941. aastal Natsi-Saksa koonduslaagris. Teose esitavad nüüd klarnetis Tõnu Kalm, viiuldaja Mari-Liis Uibo, pianist Märten Karm ja festivalijuht Aare Tammesalu tšellol.

Samal 20. juuli õhtul kell 21 esitab Ranna villas Küdemal Valter Ojakääru,
Raimond Valgre ja teiste Eesti heliloojate loomingut populaarne laulja ja pedagoog Ele Millistfer. Kontserdil kõlavad meloodiad on muutnud unustamatuteks meie väljapaistvate poeetide Debora Vaarandi, Artur Alliksaare ja teistegi luuleread.

Möödunud aasta sügisel võitis EBU rahvusvahelise koorikonkursi "Let the Peoples Sing" grand prix – rändkarika Silver Rose Bowl 2017 – kammerkoor Collegium Musicale Endrik Üksvärava juhatusel. Nüüd esitab koor laupäeval, 21. juulil kell 19 Mustjala Anna kirikus Eesti koorimuusika kaunimaid laule Enn Võrgu loodud "Eesti lipust" kuni Gustav Ernesaksa pühaliku hümnini "Mu isamaa on minu
arm", kavas on ka Arvo Pärti ning Pärt Uusbergi.

Õhtu jätkub kell 21 kiriku kõrval asuvas koduses Mustjala käsitöösahvris programmiga "Helisevad puud" viiuldaja Mari-Liis Uibo ja tšellist Aare Tammesalu esituses, kõlamas keelpillimuusika säravad teosed läbi sajandite. Mõlemad muusikud tegid oma koosesinemised juba kevade-suve vahetusel festivalil Suure-Jaanis, Aare Tammesalu EV100 puhul ka Kanadas.

Mustjala festival on alati toonud kuulajate ette väärtmuusikat väljapaistvate interpreetide ettekandes. Mustjala on ka etnograafiliselt põnev paik Eestimaal. Festivalikontsertide asukohti on valitud rutiinivabalt, eemaldudes akadeemilisest kontserdikorraldusest. Pidusarja tegijad ütlevad: "Sellisele taotlusele on andnud põhjust ka soov edastada iga kontserdiga tugevaid sõnumeid tänapäevastel ja ajakohastel teemadel. Tänavu on nendeks inimlikkus või selle puudumine, muusika ja sõna imetlusväärne koosmõju, patriotism ja kodumaa-armastus ning mure Eesti metsade halastamatu raiumise pärast."

Saarlasest kirjanik Jüri Tuulik on öelnud: "Saaremaa on geograafiline punkt Läänemeres. Saaremaa on elamispaik meestele ja naistele, loomadele ja lindudele, taimedele ja putukatele, aga siin sündinu ja kasvanu kinnitab veel, et Saaremaa on hingeline seisund, mis ei jäta sind iialgi."

Mustjala festivali toetajateks on Eesti Vabariigi kultuuriministeerium, Eesti kultuurkapital ja Saaremaa vald.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: