Suvemütoloogia. Auto

Foto: Chris Roussakis/Reuters/Scanpix

Alates 2. juulist kuni 5. augustini räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme igal hommikul Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast.

Auto on hea asi igal ajal, aga eriti just suvel. Siis ei meenu isegi mitte liising. Auto ja omanik saavad sedavõrd lähedasteks, et kaovad sellised klassifitseerivad mõisted nagu omanik või auto. Need on lihtsalt kaks sõpra, ja parem kui keegi kolmas nende vahele ei tuleks. Teinekord on nende kahe sõbra suhe väga hell ja õrn. Just suvel viib üks sõber teise looduskaunitesse paikadesse, paljudele inimestele meeldib vesi, jõed, järved, ka meri ja siis tahetakse minna sõbraga veele nii lähedale kui vähegi saab. Kõrvaltvaatajale, kel enesel pole autoga sellist sooja ja lähedast sidet, võib tekkida küsimus, et mis see inimene sellest autost siis nüüd nii jõe äärde tõi? Aga seda saabki küsida vaid inimene, kelle südames pole olnud armastust ega sõprust.

Suvel polegi nii oluline, et peaks autoga kuhugi sõitma, ei pea. Võib täiesti rahus kodus olla ja istuda koos autoga garaaži ees. Auto on sind läbi lopa, läbi novembrivihmade toonud, nüüd ei pea kuhugi minema, te mõlemad olete ära teeninud puhkuse. See on aeg teineteise jaoks, võib lihtsalt koos olla ja isegi vaikida, võib korra auto all ära käia, vaata, kas kõik on korras, ja kui ei ole, siis saab kõik korda, võib vahetada õli, kontrollida rõhku rehvides, väike šampoonipesu, võib-olla isegi eemaldatakse mõned pigipritsmed velgedelt, ka väike vahatamine ei tee paha, siis silmitseda, kuidas päike mängib kapotil või tuuleklaasil.

Suvi on auto jaoks nagu spaa, ta oskab seda hinnata ja auto omanik omakorda peab lugu heast seltskonnast, mitte kedagi ei tule tõelise auto ja tõelise autosõbra vahele. Ja häda sellele, kes tuleb! See sõprussuhe on palav ja monogaamne, ärge võtke autosõbralt neid hetki, ärge kutsuge teda sööma, või jumal teab kuhu, las nad olla, suvi on ju nii üürike.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: