Suvemütoloogia. Valged ööd

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Suveöö kõlad Autor/allikas: Klassikaraadio

Alates 2. juulist kuni 5. augustini räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme igal hommikul Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast.

Juba Dostojevski on kirjutanud valgetest öödest, ka teisi kirjanikke ja luuletajaid on valged ööd inspireerinud. Põhjus on tegelikult väga lihtne – muidu oleks need kirjanikud lihtsalt sel ajal maganud, aga kuna ööd olid nii valged ega lasknud magada, siis tekkis üleliigset aega, rahutuid ja igatsevaid mõtted, mida kohe pidi üles kirjutama. Jah, valged ööd on üks produktiivne aeg kirjanikele ja ka öövalvuritele, ka neil on lihtsam üleval olla.

Teistele inimestele, kes peavad hommikul kell pool üheksa tööle minema, mõjuvad valged ööd aga laastavalt. Ka neil on tunne, et kõige huvitavamad asjad toimuvad just öösel. Aga kui nad on veel ka valged ja on näha, mis toimub, siis see lausa kisub õue. Eestlaste jaoks, kes elavad enamuse aasta pimedas nagu kotis, taskulamp igaks juhuks kogu aeg käeulatuses, on valged ööd samasugune vaatamisväärsus nagu virmalised või päikesevarjutus. Terve aasta on selle nimel vastu peetud, kuidas siis nii, et nüüd sa ei lähe ega vaata seda! Ikka peab minema! Ka Mati Unt ütles, et öös on asju. Ja ta ei valetanud, on tõesti!

Järgmisel päeval tööl on muidugi raske, ollakse unised ja väsinud, lausa ebaadekvaatsed, mõni tükib laua taha magama jääma, keegi ehk isegi läheb ja tukastab veerand tundi WCs. Sellest tekib palju vigu tööl, tööandja on pahane ja kutsub alluva oma kabinetti, küsib, mis toimub, kuidas nii, ähvardab vallandamisega. Aga see unise pilguga inimene suudab enda kaitseks öelda vaid – ööd on nii valged. Ehk on tööandja inimene, kel on süda rinnus, hing sees ning ta mõistab valgete ööde kutset, rahutut tõmmet, mis sunnib öösel üleval olema ning ütleb, et olgu see viimane kord. Ja kui unine töötaja lahkub, jääb ka tööandja ise oma laua taha magama.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: