Suvemütoloogia. Sääsed ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

Alates 2. juulist kuni 5. augustini räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme igal hommikul Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast.

Kui me mõtleme suvest, siis tuleb meelde kohe palju toredaid asju nagu päike, maasikad, vikerkaar, muru sisse potsatav Valge Klaar. Aga kui suvi algab, jõuab korraga kohale teadmine, et tegelikult täidavad suure osa suvest sääsed, kes imevad, pinisevad, ning siis imevad veel ja veel. Sääsed on tõesti nii aplad ja verejanulised ning neid on palju. Kuhu nad küll ei roni, neid tükib suhu, ka silma, ninna, kõrva. Paljud head inimesed proovivad sääski mitte tappa, aga no kaua sa jõuad, nii head inimest polegi, kes jõuaks toita kõik sääsed, lõpuks lööd sa ta, raisa, ikka maha.

Ja sääskedega ei saa rääkida kah, et olgu, teeme kokkuleppe, esmaspäevast neljapäevani olete teie õues, aga siis reedest esmaspäeva hommikuni lasete meil, eestlastel, siin olla. Sa võid nendega rääkida, sulle võib isegi tunduda, et sa oled nendega saavutanud mingi kokkuleppe, näib isegi, et sääsed oma pikkade nõeltega noogutavad mõistvalt, aga tegelikult sääskedega midagi kokku leppida ei saa. See oleks midagi sama vettpidamatut kui Põhja- ja Lõuna Korea lepivad kokku vastastikuses rahus, sõpruses ja teineteise austamises. Juba järgmisel hetkel sööstavad sääsed su poole teele, teravad mokad õieli.

Ega ei oskagi öelda, miks sääsed head on, võimalik, et nad on siia maa peale saadetud eestlasi kiusama. Nii nagu Pühal Jüril oli lohe, kellega ta võitles, nii on eestlastel sääsed. Ja kuigi sääsed on visad, siis esialgu oleme me ikka nendega hakkama saanud.

Meie suureks töövõiduks saab pidada seda, et kui nemad tegutsevad vaid suvel, siis meie, eestlased, kestame terve aasta!

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: