X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Suvemütoloogia. Suveks maale!

Foto: Kalervo Kinnunen/Wikimedia Commons

Alates 2. juulist kuni 5. augustini räägivad Urmas Vadi ja Peeter Helme igal hommikul Vikerraadios eestlaste suveharjumustest: meie suve omapäradest, mõnudest, nuhtlustest ja traditsioonidest ehk – suvemütoloogiast.

Eesti suvi polegi suvi, kui maale ei saa. Nii on see vähemalt teoorias. Aga mis seal maal toimub? Mida seal tehakse? Ühelt poolt on oht põrgata kokku talutöödega, kuid loomatalitamine, kõplamine ja rohimine on paljude jaoks siiski kas kauge minevik või polegi seda kunagi olnud. Teisalt on selge, et midagi tuleb seal maal ikka teha ka. Ja kardetavasti just midagi ebameeldivat...

Mistõttu suvine maaidüll võibki olla unistus, mis täitub vaid unistustes. Teate küll: lebaskled võrkkiiges, käeulatuses jahe jook ja loed ise raamatut, soovitavalt midagi kerget, ilusat... Aga praktikas võib suvine maalviibimine tähendada kas talv läbi laokil seisnud suvila kõpitsemist, vihmaveerennide puhastamist või lootusetut võitlust muru rikkunud mutimullahunnikutega. Omamoodi vabadus seegi, sest tähistavad ju maatööd linlase jaoks üha enam mingit veidrat aktiivpuhkust, rutiinist väljumist.

Ja lapsed? Nojah, nemadki võivad kräunuda ja karjuda, kui nad pannakse tegema maatöid – olgu selleks tõesti vaid muru niitmine – aga hilisem mälestus on ometi magus, sest teistmoodi on ikka teistmoodi.

Ning elu on juba nii läinud, et suurema osa ajast veedabki eestlane linnas ja oma maaga puutub ta kõige rohkem kokku just suvel. Kui selle hinnaks on mõned tööd ja tegemised, pole seda ju palju. Pärast jääb meelde ikka see ainuke soe puhkusenädalavahetus, mil sai ujuda ja päevitada. Ja tõeline elu – see eksisteeribki ju mälestustes.

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: