Kino Sõprus näitab filme, kus kõlab Arvo Pärdi muusika ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Arvo Pärt Santa Sabina basiilikas 2018 mais
Arvo Pärt Santa Sabina basiilikas 2018 mais Autor/allikas: Kristel Üksvärav

22.-24. augustini toimuvad kinos Sõprus juba kaheksandat aastat Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mis pakuvad vaatamiseks linateoseid, milles kõlab olulisel kohal Arvo Pärdi muusika. Seekord keskenduvad filmid usule ja inimeseks olemisele, kahe filmi puhul on tegemist Eesti esilinastusega.

"Kõikide tänavuste filmide ühiseks teemaks on katoliiklik maailm tänapäeva ühiskonnas ning inimese läbikatsumine usus ja kahtlustes. Usueluga on seotud palju müsteeriume ja seletamatut ning aeg-ajalt võib kõikuma lüüa nii lihtilmaliku kui ka kõrgvaimuliku usuline kindlus ning mõlemast poolusest kõnelevad tänavuaastased filmid," sõnas Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtute kunstiline juht Kaarel Kuurmaa.

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud avab Xavier Giannoli värske mängufilm "Ilmutus" ("L'Apparition", 2018, Prantsusmaa), mis pärast esilinastust Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtutel jõuab kinos Artis ka Eesti kinolevisse. Põnevikuna üles ehitatud filmis kõlavad mitmed Arvo Pärdi heliteosed, sealhulgas filmidesse harva jõudvad "Beatus Petronius", "Mein Weg hat Gipfel und Wellentäler" ja "Stabat Mater", samuti sageli kasutatavad "Summa" ning "Fratres". Eestlastele eriti üllatavana kõlab filmis ka Veljo Tormise regilauluseade "Lauliku lapsepõli".

23. augustil linastub möödunud aasta Sundance'i filmifestivalil parima debüütrežissööri auhinna võitnud Maggie Bettsi film "Noviits" ("Novitiate", 2017, USA). Ka see film jõuab Eestis suurele ekraanile esimest korda. Film asetub ajaliselt 1960. aastate Ameerika Ühendriikidesse ning räägib religioonikauges peres kasvanud noore tüdruku usulise ärkamise loo. Selles filmis kõlab samuti palju Arvo Pärdi loomingut ning ära võib tunda teoseid "Sieben Magnificat-Antiphonen", "Lamentate", "My Heart's in the Highlands" ja "Peegel peeglis".

24. augustil saab vaadata Nanni Moretti 2011. aastal valminud tragikoomilist mängufilmi "Meil on paavst" ("Habemus Papam", 2011, Itaalia), milles käsitletakse paavstiks valitud kardinali usulisi kõhklusi hetkel, mil ta peaks minema Peetruse kabeli rõdule end rahvale uue paavstina tutvustama. Filmi kulminatsioonipunktis kõlab mitmeminutiline lõik Arvo Pärdi teosest "Miserere".

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtute kava:

K 22. august kell 18
"Ilmutus" ("L'Apparition") 2018, Prantsusmaa
Rež. Xavier Giannoli

N 23. august kell 18
"Noviits" ("Novitiate") 2017, USA
Rež. Maggie Betts

R 24. august kell 18
"Meil on paavst"  ("Habemus Papam") 2011, Itaalia
Rež. Nanni Moretti

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: