Arvustus. Leon Vynehall hüppab üle oma muusikalise varju

Leon Vynehall
Leon Vynehall Autor/allikas: subclub.co.uk

Uus plaat

Leon Vynehall

"Nothing Is Still" (Ninja Tune)

8/10

Klubihittide "It's Just (House Of Dupree)" ("Music For The Uninvited", 2015) ja "Blush" ("Rojus", 2016) järgi laiemalt tuntud briti produtsent Leon Vynehall tõestab uue, ametlikult esimese albumiga, et tema loomingulisusel pole tantsusaali piire.

Pealkiri võtab hästi kokku plaati läbiva joone. Vynehalli muusika on pidevas liikumises, isegi mõtlikumail hetkil. Kuulaja saab ta varasemast stiilist osa mängleva rütmi, sädeleva heli ja vokaalide kaudu, kuid fookuses on sümbioosne punkt, kus kohtuvad tõsine elektrooniline ja klassikaline muusika. Omaette ruum on jäetud ka mahedatele viivudele jazziga.

"Nothing Is Still" jutustab loo Leoni perekonnast. Vynehalli vanaisa surma järel nelja aasta eest hakkas muusiku vanaema nende minevikust rääkima: kuidas nad nooruses Southamptonist New Yorki American dream'i otsima läksid ning mis katsumused nad eest leidsid.

Albumi esimene peatükk "From The Sea/ It Looms (Chapters I & II)" manab silme ette dramaatilise, kuid lootusrikka maabumise New Yorkis. Suursugune linn ootamas, kajakate hüüd ning laevapasunad taustal kõlamas. "Movements" (vaadake alt videot) juhatab kuulaja aga ringi ekslema New Yorki tänavatele, parkidesse ja jazziklubidesse.

"Birds On The Tarmac (Footnote III)" ja "Julia (Footnote IV)" pakuvad ka dokumenteeritud materjali, mis võimendab kõlavat 1950-60ndate suurlinna atmosfääri. Tunnetepaletile lisavad värvi kaasa tegevad muusikud - Amy Langley keelpillidel, Finn Peters saksofonil ja flöödil ning Sam Beste klaveril. Lood kõlavad samas piisavalt orgaaniliselt, et pidada kõike Vynehalli loominguks, arvuti, süntide ja trummimasinatega looduks.

Albumi paeluvaimaks palaks peaksin aga "Trouble - Parts I, II, & III (Chapter V)". Vynehall viib meid sillerdavast suveilmast hilisõhtusse ebasõbralikku uttu ning tõmbab seejärel sügavale tumedasse bassi. See mõjub külmavärinateni. Järgnev "Envelope (Chapter VI)" on helgem ning paneb kogetud ränkust unustama.

"English Oak (Chapter VII)" toob tagasi meile juba tuntud Vynehalli, kus kostavad käbedmad tantsurütmid sahina ja viiulitõmmete taustal. "Ice Cream (Chapter VIII)" sulatab kuulaja südame aga ambientliku voolavusega, meenutades eesti artisti Endamisi Salamisi lugu "Kui Lasnamäe oli udus ning tundus nagu Lasnamäed enam ei ole".

Lõpulugu "It Breaks (Chapter IX)" on õrn klaveripala viiulimuusika saatel. Lugu seob lõpu algusega ning kuulaja, kes on terve albumi vältel üritanud ette kujutada ühe pere teekonda, tajub rännu lõppu.

"Nothing Is Still" on positiivne üllatus, mis võimaldab kuulajal muusikasse kaduda.

Kuulake albumit.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: