Rahvusvahelise muusikapäeva programm toob 80 linna ja asulasse 170 kontserti

{{1536050700000 | amCalendar}}
Tallinna Kammerorkester Muusikapäeval Välisministeeriumis kontserti andmas.
Tallinna Kammerorkester Muusikapäeval Välisministeeriumis kontserti andmas. Autor/allikas: Susanna Paabumets

Muusikapäeva tähistatakse ülemaailmselt 1. oktoobril, mille puhul korraldab Eesti Muusikanõukogu 2013. aastast suurt tasuta kontsertide programmi, mille raames kõlab ühe päeva jooksul kokku 170 tasuta kontserti 80 linnas ja asulas üle Eesti. Vaadake ka kontsertide kaarti.

"Sündmuse tohutu ulatuse tõttu saab publikul kontsertide valimine ilmselt keeruline ja üksjagu juhuslik olema, kuid olen kindel, et pimesigi valitud kontsert pakub üle ootuste meeldivat elamust," ütles Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja, kelle sõnul on Muusikapäev hea võimalus saada hõlpsa vaevaga aimu kohalikul muusikamaastikul toimuvast. "Ürituse üks eesmärke ju ongi meie muusikute tutvustamine," lisas ta.

Nagu kombeks, kõlab klassika, jazz ja pärimus ning sel päeval võib muusikuid kohata eriilmelistes paikades: näiteks kaubanduskeskustes, ühistranspordis, ametiasutustes, koolides ja lasteaedades, rahvamajades, kirikutes ning militaarüksustes. Sel aastal on Muusikapäev esmaspäeval, kui inimesed viibivad valdavalt tööl või koolis, mistõttu tuuakse muusikalised üllatused neile kätte ning kavas on ka mitukümmend asutusesisest kontserti. Suurem osa üritusi on siiski avalikud. Programm on koostatud Eesti elanikele väikelastest eakateni.

Nagu kontserdipaigad, on omanäolised ka esinemised ise. Näiteks Rahvusarhiivi Filmiarhiivis esitavad pianist Johan Randvere ja klarnetist Marten Altrov muusikalise saate ajaloolistele kroonikakaadritele Estonia kontserdisaalist ning 1913. aasta tummfilmile "Laenatud naene". Värskas astub lavale Laura Põldvere, kelle saateansamblist pool asub Tallinnas – Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia heli ja video ülekande tehnoloogilise lahenduse abil on võimalus korraldada kontsert, mis toimub ühel ajal kahes kohas. Tartus saab muu hulgas kuulda etnomuusikat ansambel Kiiora esituses, Raplas seevastu näiteks ajastumuusikat varase muusika ansambel Gamut Consorti esituses. Pärnu, Jõhvi ja Tartu Vanemuise kontserdimajades astuvad lavale "Klassikatähtede" vilistlased.

1. oktoobril saab kuulata nii Eesti tippkollektiive, -interpreete kui ka oma muusikutee alguses olevaid talente. Nime "Igal lapsel oma pill" kandev eriprogramm toob suure publikuni oma instrumenti mängivad lapsed ja noored muusikakoolidest, kultuuri- ja noortekeskustest, koolidest ning lasteaedadest. Muusikapäeva eriprogramm "Igal lapsel oma pill" on ühtlasi lõppakord 2015.–2018. aastani toimunud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud heategevuslikule algatusele, mille toel on lastele kingitud üle 2700 pilli.

"Kõlame kaasa" lisaprogramm ootab aga osalema kõiki, kes soovivad ise rahvusvahelise muusikapäeva tähistamiseks korraldada avaliku tasuta kontserdi.

Päevased üritused kulmineeruvad õhtuse muusikapreemiate tseremooniaga, kus Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu annavad üle iga-aastased muusikapreemiad. Sel aastal leiab gala aset Tallinna Lennujaamas ning seda kantakse üle Eesti Televisiooni vahendusel.

Rahvusvahelist muusikapäeva tähistatakse üleilmselt 1. oktoobril. Traditsioon algatati 1975. aastal Rahvusvahelise Muusikanõukogu tollase presidendi, legendaarse viiuldaja Yehudi Menuhini eestvedamisel, kes kutsus üles sellel tähtpäeval meenutama, milline koht on muusikal kultuuris ja igapäevases elus.

Kontsertide kaart.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: