Lola Liivat tähistab 90. sünnipäeva ülevaatenäitusega

8. septembril avatakse Tartu kunstimuuseumis Eesti abstraktse maalikunsti ühe teerajaja, kunstnik Lola Liivati 90. sünnipäevale pühendatud ülevaatenäitus "Vaimu vastupanu".

Väljapanek Tartu Kunstimuuseumis annab ülevaate Liivati loomingust alates õpingute käigus valminud teostest 1950. aastatel kuni tema viimaste maalideni, keskendudes peamiselt kunstniku abstraktsetele töödele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Liivati teoselt pärinev näitusepealkiri "Vaimu vastupanu" viitab kunstniku autoripositsioonile ja loomingulisele teekonnale, ühendades autori sisetunnetusliku poole vajadusega ühiskondlikele tingimustele vastu seista ja nende kiuste edasi kesta. Suure osa oma loometeest töötas Liivat põranda all, sest abstraktne kunst oli nõukogude võimu kontekstis taunitud või lausa keelatud.

Näituse kuraator Hanna-Liisa Kont selgitas, et Lola Liivatit nimetatakse elavaks legendiks, kuna ta on jätnud Eesti kunsti erilise jälje. "Teda võib pidada kõige esimeseks abstrakseks ekspressionistiks või siis vähemalt üheks esimestest, võib öelda ka algupärane abstaktne ekspressionist, ta tõi selle kunstivoolu, mis oli mujal maailmas kanda kinnitanud, Eestisse."

Kunstnik Lola Liivat sõnas ise, et kunstnik peab täielikult pühenduma, sest kui ta seda ei tee, siis on ta tühi ja napp.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: