Tartu Kunstimuuseum avab näituse Eesti abstraktse maalikunsti edendajast Lola Liivatist

Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus
Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus "Vaimu vastupanu" on avatud 6. jaanuarini.

Tartu Kunstimuuseumis on 8. septembrist avatud abstraktse maalikunsti elava legendi Lola Liivati loomingu ülevaatenäitus. Väljapanek "Vaimu vastupanu" tutvustab lisaks Liivati pea 70-aastasele kunstnikukarjäärile ka noorema põlvkonna maalikunstnike teoseid. Läbi muuseumi I ja II korruse kulgev näitus on avatud kuni 6. jaanuarini.

Lola Liivat on Eesti abstraktse maalikunsti üks olulisemaid edendajaid, olles abstraktse ekspressionismi üks esimesi maaletoojaid. Suure osa oma kunstnikuteest töötas Liivat nõukogude võimu kontekstis, mil abstraktne kunst oli taunitud või lausa keelatud.

Liivati loomingu ülevaatenäitus kuulub elavate legendide sarja, kus on eelnevalt esinenud Enn Põldroos, Malle Leis, Mare Mikoff ja Peeter Allik. Näitus annab ülevaate Liivati loomingust alates õpingute käigus valminud teostest 1950. aastatel kuni tema viimaste aastate maalideni, keskendudes peamiselt kunstniku abstraktsetele töödele.

Lisaks on eksponeeritud väike valik teoseid noorema põlvkonna kunstnikelt, kes praegusel ajal abstraktse maaliga tegelevad – väljas on Liisi Eelmaa, Merike Estna, Liis Kogeri, Laura Põllu ja Mart Vainre tööd. Teoste valikus on esindatud ennekõike maalilise abstraktsionismi eripalgelised näited.

Liivati teoselt pärinev näitusepealkiri "Vaimu vastupanu" viitab kunstniku autoripositsioonile ja loomingulisele teekonnale, ühendades autori sisekaemusliku poole vajadusega ühiskondlikele tingimustele vastu seista ja nende kiuste edasi kesta. Võib tõdeda, et see on Liivatil ka õnnestunud – läbi erinevate otsingute ja viimaks oma käekirja leidmise on ta jätnud Eesti abstraktse kunsti lukku ainukordse jälje.

Näitust saatvas haridusprogrammis leidub nii töötubasid, milles avatakse abstraktse kunsti eri tahke, kui ka muuseumitunde, kus tuleb jutuks abstraktsionismi ajalooline roll ning selle tähendus ja mõju tänases päevas.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: