Suri näitleja ja lavastaja Roman Baskin

Neljapäeval suri pikaajalise haiguse järel Eesti näitleja ja lavastaja Roman Baskin.

Roman Baskin sündis 25. detsembril 1954 Tallinnas näitlejate Ita Everi ja Eino Baskini pojana. 

Ta lõpetas 1973. aastal Tallinna 21. Keskkooli ja aastal 1980 Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri.

1980–1992 töötas teatris Vanalinnastuudio näitlejana ja lavastajana. Alates 1992. aastast vabakutseline näitleja ja lavastaja.

Euroopa Filmiakadeemia kutsel on ta andnud režiiloenguid Berliini Kunstiakadeemias, näitlemiseloengud Balti Filmi- ja Meediakoolis ja režiiloengud Eesti Kunstiakadeemias. 2003. aastal asutas Projektiteatri Kell Kümme.

Eesti Kultuurkapital andis talle 2018. aastal elutööpreemia näitekunsti valdkonnas. President Kersti Kaljulaid autasustas Roman Baskinit Valgetähe IV klassi teenetemärgiga.

Roman Baskin mängis ja lavastas arvukaid rolle teatrilaval ja filmis.

Tema viimaseks filmiks jäi 2017. aastal film "Minu näoga onu." Aga ta tegi kaasa ka komöödiafilmis "Kormoranid ehk Nahkpükse ei pesta", mis valmis 2011. aastal. Tuntumatest filmidest lavastas Baskin 1991. aastal filmi "Rahu tänav" ja 2006. aastal valmis "Vana daami visiit".

Lisaks oli Baskin omaaegse 100-osalise seriaali "M Klubi" lavastaja. Lisaks oli ta lavastajaks kümnetele tunnustatud näidenditele ja mänginud ise kümneid rolle. 1987. aastal pälvis ta Ants Lauteri nimelise auhinna.

Roman Baskin on tunnistanud, et võitles vähihaigusega, kuid ta jätkas sel ajal jõudumööda oma tööd.

"Kõik need eelmise aasta tööd olid juba ammuilma planeeritud ja nii ei saanud ma kuidagi ainult haiglas lebada. Tuli ennast ikka haigla ja teatri vahel jagada," ütles Baskin elutööpreemia pälvimise järel ntud usutluses.

Eesti Rahvusringhääling avaldab kaastunnet Roman Baskini lähedastele.

Vikerraadio mälestab Roman Baskinit reedel, kui kell 14.05 kõlab kordusena 2009. aastal esmakordselt eetris olnud "Jutusaade. Roman Baskin", kus lavastaja ja näitleja räägib Margit Kilumetsale oma elust ja tegemistest.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: