Eestis linastus Islandi võõrkeelse filmi Oscarikandidaat

"Islandi amatsoon" Autor/allikas: A-One Films Estonia

Islandilt võõrkeelse filmi Oscarile esitatud "Islandi amatsoon" ("Kona fer í stríð") esilinastus Eestis.

"Islandi amatsoon" ("Kona fer í stríð") on tragikoomiline põnevik ühe naise võitlusest Islandi looduse säilimise nimel. Islandi, Prantsusmaa ja Ukraina koostöös valminud linalugu esilinastus kevadel Cannes'i filmifestivalil.

Islandi huumorit valdava režissööri Benedikt Erlingssoni eelmine film rääkis hobustest ja inimestest, seekord on luubi all pealtnäha tavaline naine, kes on otsustanud tõestada, et kui kaalul on kogu maailma saatus, siis on ka üks võitlusväljal sõdur. Selleks naissõdalaseks on 49-aastane koorijuht Halla, lugupeetud linnakodanik, kes toob kõigile naeratuse näole. Peaaegu keegi ei tea, et ta on ka salapärane vibuga naine mägedest, kes on Islandi looduse säilimise nimel alustanud võitlust tööstuse pealetungi vastu. Halla eraelugi on üsna keeruline ‒ ta on just saanud teate, et taotlus Ukrainast orb lapsendada on läbi läinud, samas on ta kaksikõde Ása lahkumas kodumaalt Indiasse eneseotsingutele. Kui riik investeeringute kaotuse kartuses tagasihoidliku maailmaparandaja sõjakäigule vastupropagandat tegema hakkab, otsustab Halla korraldada viimase vastulöögi.

Kuna Island ei ole päris tavaline maa, siis ei ole ka sealsed amatsoonid sarnased mütoloogiliste meestevaenulike sõdalastega. Islandi kampsunis koorijuhil on täita võimatu missioon – takistada tööstuse levimist Islandi puutumata looduse keskele, et järeltulevatel põlvedel oleks koht, täpsemalt planeet, kus elada. Kangelassaagas põimuvad väga erinevad filmižanrid. Justkui loodusfilmist pärit panoraamid vahelduvad absurdihuumoriga, tagaajamisstseenid droonide ja helikopteritega annavad silmad ette igale põnevusfilmile. "Islandi amatsoonis" ilmuvad saatebänd ja Ukraina lauljannad ekraanile just siis, kui Hallal nende muusikalist kommentaari vaja on.

Film esilinastus 2018. aastal Cannes'i filmifestivali kriitikute nädalal, kus ta võitis Prantsuse autorite ühingu auhinna. "Islandi amatsoon" on lisatud ka Euroopa filmiakadeemia aasta parimate filmide nimekirja, mille hulgas valitakse filmiauhindade kandidaadid. Samuti kuulub film Euroopa Parlamendi auhinna LUX Prize viimase kolme nominendi hulka ning kandideerib Põhjamaade nõukogu filmiauhinnle. Äsja saabus ka uudis, et Island on valinud "Islandi amatsooni" oma riigi kandidaadiks parima võõrkeelse filmi Oscarile.

"Islandi amatsoon" on Eestis kinodes alates 21. septembrist.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: