Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

NUKU teatri ja kultuuriakadeemia koostöös valmib Kafka "Protsessi" lavastus

Taavi Tõnisson
Taavi Tõnisson Autor/allikas: improimpeerium.ee

Sel sügisel jõuab NUKU teatri lavale Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja NUKU teatri koostöölavastus "Protsess", Franz Kafka samanimelise jutustuse põhjal. Publiku ette astuvad 2019. aasta kevadel teatrikunsti eriala lõpetavad üliõpilased koos NUKU teatri näitleja Liivika Hanstiniga. Koostööle aitavad kaasa ka teatrikunsti visuaaltehnoloogia, muusika ning kultuurikorralduse õppekava tudengid.

Mitme tudengi jaoks on see ka ülikooli lõputööks. "Protsessi" lavastab Taavi Tõnisson ning kujundab Annika Aedma, kes mõlemad on Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia vilistlased.

NUKU teatri kunstiline juht Mirko Rajase sõnul on eriti sümpaatne, et tudengid töötavad klassika kallal – nende lähenemine toob tuntud tekstidest välja kihte, mis on aktuaalsed nimelt praeguses ajas ja tänastele noortele.

"Lavastaja Taavi Tõnisson otsib koos trupiga Kafka tekstile lavaslist vastet, mis hõlmab eri teatriliikide väljendusvahendeid. Eri vormide ja mänguvõtete kasutamine, visuaalse ja psühholoogilise teatri ühendamine on meie teatrile omane ning oluline. Loodetavasti innustab kokkupuude meie teatri ja Taaviga tänaseid tudengeid ka oma edasisel teatriteel tõlkima puudutavaid lugusid erinevatesse vormikeeltesse," ütles Rajas.

Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna juhataja Taavet Jansen ütles, et ühislavastus NUKU teatriga on ideaalne näide koostööst, millest võidavad kõik osapooled.

"Koostööraamistik on professionaalne teatrikontekst, kuid samas saavad meie erinevate erialade tudengid koos töötada. Juhendatud on nad aga nii ülikoolist kui ka teatrist, nii õppejõudude, kui teatritöötajate poolt. Boonusena on aga väga hea lavastaja ja äärmiselt põnev materjal," kommenteeris Jansen.

"Protsess" räägib ambitsioonikast pangas töötavast noormehest Josefist, kellele tema kolmekümnendal sünnipäeval esitatakse süüdistus. Algab kohtuprotsess, kus süüdistataval pole aimugi, milles seisneb tema kuritegu. Taavi Tõnissoni käe all sünnib psühholoogilist, füüsilist ning nuku- ja visuaalteatrit siduv noortelavastus, mis käsitleb inimeseks olemise baasteemasid.

Lavastaja Taavi Tõnisson tunneb noortest rõõmu: "Viieteistkümneaastase vahe järel olen tagasi Viljandis ja töötan tudengitega, kes õpivad samas koolis, mille ise kunagi lõpetasin. Proovi tehes istun tihti sama laua taga, kus kunagi istus minu õpetaja. Ring saab täis. Rõõm, ärevus, vastutustunne. Noorte energia, entusiasm ja julgus on inspireerivad. Nad on nagu noored hagijad, kes jõuliselt materjali kallal purevad. Ja mis kõige olulisem, ei karda eksida. Sest ainult nii saab tegelikult õppida. Meil on koos huvitav."

Lavastus "Protsess" esietendub 11. novembril 19.00 NUKU teatri väikeses saalis. Vaatama on oodatud nii noored alates 16. eluaastast kui ka täiskasvanuid. Sellel sügisel mängitakse lavastust viiel korral, järgmised etendused kevadpoolaastal.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: