Händeli ooper "Orlando" jõuab NO99 laval tänapäeva ({{commentsTotal}})

Endrik Üksvärav
Endrik Üksvärav Autor/allikas: Egert Kamenik

19. oktoobril kell 19 esietendub teatris NO99 Georg Friedrich Händeli ooper "Orlando", millega Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia avab festivali SügisFest. Ooperi toob lavale külalislavastaja Stephan Jöris (Saksamaa).

Georg Friedrich Händeli ooperi "Orlando" lugu pärineb eeposest "Raevunud Roland", mille nimikangelast võib pidada Lääne-Euroopa Herakleseks. Lavastaja Stephan Jörise sõnul ühinevad "Orlandos" piiritu füüsiline jõud ja kangelaslikkus ning hullumiseni viiv habras igatsus armastuse järele. "Sest neid, keda armastatakse, ei pruugi sageli endale saada ning siis vangutakse rõõmu- ja armujoobumuse juurest võimu- ja isegi verejoovastusse," kirjeldas Jöris. 

Stephan Jöris, kelle eelmine ühisprojekt EMTA ooperistuudio ja EMTA varajase muusika keskusega valiti 2017. aastal Eesti teatri aastaauhindade muusikaauhinna nominendiks, on ooperi "Orlando" tegevuse toonud kaasaegsesse keskkonda kõrghoonete katusel. Ülekantud tähenduses ollakse lähedal taevale ja oma arvatavale õnnetähele, seistes aga samal ajal, kui imetletud ideaal kättesaamatuks jääb, oma eksistentsi serval. "Baroki hiilgavas, ülevoolavas muusikas edasi antud kõrgelennulised tunded, pateetilised kirepuhangud, aga ka langemine meeltesegadusse iseloomustavad iga ajastut," seostas Jöris barokkooperi sündmustikku tänapäevaga. 

Händeli ooper "Orlando" jõuab publiku ette Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia ühisprojektina. Lavastusele loob lavakujunduse ja kostüümid juba end mitmetes lavastustes tõestanud teatrikunstnik, EKA stsenograafia eriala magistrant Ellen-Alice Hasselbach (Erki Kasemetsa juhendamisel). Valguskujunduse teeb Priidu Adlas. 

"Orlando" dirigent ja muusikajuht on Endrik Üksvärav, rollides astuvad üles EMTA laulueriala üliõpilased. Nimiosalist Orlandot kehastavad Kadi Jürgens või Kristjan-Jaanek Mölder, Zoroastro osatäitja on Raiko Raalik. EMTA barokkorkestri muusikalised juhendajad on Meelis Orgse ja Imbi Tarum.  

Etendused toimuvad 19.10 kell 19, 20.10 kell 16 ja 21.10 kell 16 teater NO99 suures saalis.

Ooper tuleb ettekandele lühendatud kujul itaalia keeles, eesti- ja ingliskeelsete subtiitritega. Etenduse kestus on ligikaudu 2 tundi, ühe vaheajaga.

19. korda toimuv SügisFest on tervet Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ühendav festival, mis toob kokku muusika interpretatsiooni, heliloomingu, improvisatsioonilise muusika ja kaasaegsete etenduskunstide tudengid ja õppejõud.

Toimetaja: Kaspar ViilupHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: