Otseülekanne Klassikaraadios: ansambel U: saab 15 ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1539672840000 | amCalendar}}
Ansambel U:
Ansambel U: Autor/allikas: Merje Roomere

16. oktoobril 2018 tähistab Eesti aktiivseim nüüdismuusika ansambel U: kontserdiga sarjas URR (U: Rahvusringhäälingus) oma 15. sünnipäeva. Kuigi ansambel loodi 2002. a lõpus, astus U: üles oma esimese täiskavaga täpselt 15 aastat tagasi, 16. oktoobri 2003 festivalil NYYD, mida ansambel peab oma tõeliseks sünnipäevaks.

Viis aastat tagasi, tähistamaks 10. tegevusaastat, käivitas U: koos Klassikaraadioga kontserdisarja URR, mis kandis toona alapealkirja "10 aastat vastupanu". Vastupanu all pidas U: silmas eelkõige mitte kaasa minna mugavusega, seada endale pidevalt uusi väljakutseid, mitte teha allahindlusi sisu ja kvaliteedi suhtes. Sarja üheks eesmärgiks on tõsta üldist teadlikkust nüüdismuusikast, kasvatada nö kultuurikihti selles vallas. Igal kontserdil on kindel teema, mis tutvustab erinevaid tahkusid nüüdismuusikast. Sarja jooksul on esmaesitlusele toodud mitmeid maailmas tunnustatud heliloojate väärt-teoseid, mis senini Eestis kõlanud ei olnud. Lisaks kõlavale muusikale tutvustavad Taavi Kerikmäe ja Tarmo Johannes teoste ja teemade tausta, kontsertidest toimuvad otseülekanded Klassikaraadio eetris. Käesolev kontsert on sarjas järjekorralt kahekümnes.

Viimase viie aasta jooksul on U: tegevus aina hoogustunud. Lisaks kontsertidele Eestis (kontserdisarjad URR ja avalike töötubade sari Residentuu:r, traditsioonilised vana-aasta kontserdid, osalemine Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia sügisfestivalil jpm), on U: esinenud väärikatel festivalidel välismaal: Nordic Music Days (Helsinki), Nuova Consonanza (Rooma), Third Practice (Richmond, USA), Biennale di Musica Venezia (Itaalia), Virtuosi of XXI Century (Recife, Brasiilia), Dark Music Days (Island), Musiktheatertage Wien (Viin), Le Bruit de la Musique (Saint-Silvain-sous-Toulx, Prantsusmaa). Tähelapanu on köitnud U: innovaatilised projektid "Publikuorkester" ning virtuaalreaalsust kasutav projekt "Vaata enda ümber, vaata enda sisse".
Et U:-l ideed otsa saaks, pole hetkel ette näha.

Käesolev kontsert teeb mõningase läbilõike ansambli ajaloost ning erinevatest tahkudest, millega U: tegeleb.


"URR-20: Ansambel U: 15 juubel!"
T 16.10, kell 19:00
Eesti Raadio 1. stuudio (Kreutzwaldi 14, Tallinn)
Otseülekannde Klassikaraadios

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: